Skip to content Skip to footer

Дніпровська Хоральна Синагога «Золота Роза»

Дніпровська Хоральна Синагога
«Золота Роза»

м.Дніпро,
вул.Шолом-Алейхема 4

+380 (56) 717-70-70

Основні історичні відомості:

Центральна синагога «Золота Роза», одна з найвідоміших та найкрасивіших синагог України, що знаходиться у місті Дніпро. Сьогоднішня синагога розташована на місці колишньої хоральної синагоги, яка була зведена ще 1800 року, але через пожежу її було знищено. І вже у 1852 році тут була споруджена нова синагога, яка стала центром общинного та релігійного життя міста. Але з приходом радянської влади в Україну ситуація змінилася.

За рішенням місцевої влади та трудових мас, будинок Хоральної синагоги було відібрано та передано на потреби громадськості. У підсумку, починаючи з 1930-х років будівля громадськості протягом кількох десятків років працювала Будинком Культури, а у 1980-1990-х роках була переобладнана під складське приміщення швейної фабрики. За цей період будівля втратила свій автентичний вигляд, не раз піддавалася різному виду ремонтів, а також втратила більшу частину релігійної атрибутики. Навіть із здобуттям незалежності України та початком культурного відродження єврейського общинного життя в країні, синагога так і не була повернута громаді. 

Але завдяки багаторічним старанням єврейської громади м. Дніпро, активістам, меценатам, а також різним єврейським всеукраїнським організаціям – будівлю Хоральної синагоги «Золота Роза» було передано громаді. І рішенням ради було оголошено початок масштабної реконструкції синагоги. І вже в 2000 році центральна синагога була відкрита з відродженням автентичного фасаду, але абсолютно новим зміненим інтер’єром усередині. Хоральна синагога «Золота Роза» є головним духовним, релігійним та культурним центром єврейського общинного життя м. Дніпро. Молитовний будинок став центром об’єднання єврейської діаспори міста і зміг перетворити Дніпро на одне з найкомфортніших міст для проживання юдеїв в Україні.

Підписатися На Розсилку