Skip to content Skip to footer

Синагога Київської Іудейської Релігійної Общини

Синагога Київської Іудейської Релігійної Общини

м.Київ,
вул.Щекавицька 29

+380 (44) 463-70-85

Основні історичні відомості:

Синагога Київської іудейської релігійної громади є найстарішою з діючих синагог м. Києва, була споруджена в 1894 році. Завдяки старанням мецената-купця Габріеля-Якова Геселевич Розенберга, який спорудив синагогу, він також взяв на себе відповідальність щодо оформлення всієї документації та передачі будівлі до рук єврейської громади. Синагога Розенберга виконана в мавританському стилі, усередині вона досить простора з великою кількістю кімнат.

Слід зазначити, що на початку 20 ст. у синагозі також було обладнано бібліотеку де зберігалася велика кількість рідкісної релігійної літератури. Довгий час з моменту приходу до влади більшовиків, синагога Київської іудейської релігійної громади працювала та регулярно проводила молитовні процесії та святкування єврейських свят. Однак у 1929 році будівлю синагоги було передано робітничому класу. Але після закінчення Другої світової війни міською радою було ухвалено рішення про передачу синагоги єврейській громаді.

У 1990 році рабином синагоги став Яків Дов Блайх — з 1992-го головний рабин Києва та України. При синагозі створено ієшиву. Протягом 2001—2003 років було проведено реконструкцію будівлі з реставрацією фасаду згідно з архітектурним проектом Миколи Гарденіна, прибудовою в тилу нового вестибюля та оновленням молитовної зали. Найбільш цінні деталі оформлення зали, створені у 1940-ті роки (синагогальний ковчег, мальовничі вставки), було збережено; новими прикрасами синагоги стали тематичні вітражі та бронзова скульптурна композиція «Єрусалимська сфера». Значну меценатську допомогу при реконструкції синагоги надали Едуард Шифрін та Олександр Роднянський. На їх кошти в 2000-і роки ліворуч і праворуч від будівлі синагоги було зведено два нові корпуси єврейських громадських та просвітницьких установ.

Підписатися На Розсилку