Синагога Київської іудейської релігійної общини

Синагога Київської іудейської релігійної общини

м. Київ, вул. Щекавицька, 29
+380 (044) 463-70-85

Основні історичні відомості:

Синагога Київської іудейської релігійної громади є найстарішою з діючих синагог м. Києва, була споруджена в 1894 році. Завдяки старанням мецената-купця Габріеля-Якова Геселевич Розенберга, який спорудив синагогу, він також взяв на себе відповідальність щодо оформлення всієї документації та передачі будівлі до рук єврейської громади. Синагога Розенберга виконана в мавританському стилі, усередині вона досить простора з великою кількістю кімнат.

Слід зазначити, що на початку 20 ст. у синагозі також було обладнано бібліотеку де зберігалася велика кількість рідкісної релігійної літератури. Довгий час з моменту приходу до влади більшовиків, синагога Київської іудейської релігійної громади працювала та регулярно проводила молитовні процесії та святкування єврейських свят. Однак у 1929 році будівлю синагоги було передано робітничому класу. Але після закінчення Другої світової війни міською радою було ухвалено рішення про передачу синагоги єврейській громаді.

У 1990 році рабином синагоги став Яків Дов Блайх — з 1992-го головний рабин Києва та України. При синагозі створено ієшиву. Протягом 2001—2003 років було проведено реконструкцію будівлі з реставрацією фасаду згідно з архітектурним проектом Миколи Гарденіна, прибудовою в тилу нового вестибюля та оновленням молитовної зали. Найбільш цінні деталі оформлення зали, створені у 1940-ті роки (синагогальний ковчег, мальовничі вставки), було збережено; новими прикрасами синагоги стали тематичні вітражі та бронзова скульптурна композиція «Єрусалимська сфера». Значну меценатську допомогу при реконструкції синагоги надали Едуард Шифрін та Олександр Роднянський. На їх кошти в 2000-і роки ліворуч і праворуч від будівлі синагоги було зведено два нові корпуси єврейських громадських та просвітницьких установ.

Previous
Next

Щоб дізнатися більше про ХАСИДИЗМ перейдіть за посиланням

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: