Моше Реувен Азман
Основні історичні відомості:
Центральна синагога міста Києва (Синагога Бродського) була зведена в 1897 році завдяки філантропу Лазарю Бродському і з тих пір, є однією з найбільших релігійних установ Києва. Синагога Бродського має довгу історію, своє справжнє призначення вона набула після смерті мецената Л. Бродського, який передав це приміщення єврейській громаді м. Києва, з 1904 року було відкрито Хоральну синагогу. Крім цього, при синагозі було відкрито бібліотеку з великими зборами сувоїв Тори та ритуальними реліквіями.
Проте, починаючи з 1920-х років, навколо синагоги пройшла низка скандалів, оскільки, не зважаючи на думку та бажання єврейського населення, Всеукраїнським Центральним Виконавчим комітетом було прийнято рішення передати будівлю робітничому класу та переформувати його в клуб. Після визволення Києва та закінчення Другої світової війни будівля синагоги знову не повернулася до своїх справжніх власників. За рішенням радянської влади синагога була обладнана під Театр естради та мініатюр, а потім у період з 1955 – 1997 р., тут працював ляльковий театр. За цей період будівля Синагоги Бродського, яка встигла втратити свій автентичний вигляд, були споруджені прибудови, прибрано абсолютно вся релігійна символіка.
Але завдяки багаторічним старанням єврейської діаспори, зокрема громаді «Хабад» у 1992 р. Центральна міська синагога була повернена єврейському населенню Києва. Незабаром будівля зазнала абсолютної реконструкції і фактично набула свого первозданного вигляду. Синагога Бродського — це один із культурно-релігійних центрів для єврейської діаспори Києва. Навколо неї утворився цілий комплекс єврейських закладів, а зручне місце розташування в самому центрі Києва робить дуже комунікабельним для євреїв міста.