Skip to content Skip to footer

«Якти Юл»

«Якти Юл»

м.Запоріжжя,
вул.Пушкіна 68

+380 (96) 988-67-28

Мусульманська громада «Якти Юл» відносить себе до громад Духовного управління мусульман України «Умма» й водночас є членом Громадської організаціі «Віра», яку було створено 1994 року — тоді вона називалася «Аль-Фаджр» і стала одним із шести громадських об’єднань, що згодом стали основою Всеукраїнської Асоціації громадських організацій «Альраід» (нині – Громадська Спілка «Всеукраїнська асоціація «Альраід»).

Імам Мухаммад Мамутов розповідає, що за даними статистики в Запоріжжі і області проживає близько 5 тисяч мусульман, але ці дані не зовсім актуальні, оскільки підрахунок виконувався давно і ще не були враховані люди, які переїхали сюди на постійне місце проживання з інших країн і окупованого Криму. Як глава ісламського культурного центру він бере активну участь в національних, міських спільних заходах з представниками різних конфесій, оскільки у монотеїстичних релігій є дуже багато спільних принципів – чеснота, милосердя, допомога ближнім і багато інших.

На початку 90-х «ядром» організації були студенти-мусульмани з різних країн ісламського світу: вони об’єднали свої зусилля для задоволення потреб релігійного просвітництва як іноземних студентів у вишах Запоріжжя, так і місцевих мусульман, позбавлених за радянських часів доступу до навіть до основ релігійної освіти, що її іноземці здобували в дитинстві в позашкільний час, відвідуючи уроки в медресе.

1999 року, бажаючи офіційно провадити різні релігійні заходи, уроки читання Корану та основ релігії, активісти подали документи на реєстрацію та успішно пройшли цю процедуру.

Для багатьох вірних із місцевої мусульманської громади це стало першою можливістю отримати бодай елементарну релігійну освіту. Згодом багато з них навчалися в ісламських закладах за кордоном, отже коли громадська організація «Аль-Фаджр» робила перереєстрацію 2005 року — тепер під назвою «Віра» — основний актив уже становили місцеві мусульмани з шаріатською освітою.

Попервах засновники ГО «Віра» просто провадили колективні п’ятничні, а також святкові молитви. Людей приходило дедалі більше, і багато з них прагнули глибших релігійних знань, що відкрило новий фронт роботи — культурно-просвітницький. Отже з’явилися безкоштовні курси основ релігії, читання Корану, вивчення арабської мови. Викладачі працювали на добровільних засадах. А ще стали провадити церемонії одруження, згідно з канонами Ісламу, а також поховальні обряди.
Від 1995 року організація мала своє приміщення, надане місцевими мусульманами, проте 2000 року мусила його звільнити й орендувати приміщення для молитов, обрядів та уроків.

2006 року за допомогою асоціації «Альраід» було придбано приміщення під повноцінний ісламський культурний центр — це стало радісною новиною для мусульманської громади, що на той момент налічувала понад 6 тисяч вірних і конче потребувала мечеті, приміщення для урочистих і жалобних подій, а також відчувала гостру потребу в навчальних класах.

При Ісламському культурному центрі м. Запоріжжя «Віра» функціонує школа арабської мови «Аль-Іман», яка пропонує щонедільні безкоштовні заняття для дітей. Крім арабської мови, юні мусульмани відвідують уроки читання Священної Корану і заняття з основ ісламської релігії. А з настанням місяця Рабі-аль-авваль і з нагоди Мауліда (народження Пророка) щороку проводяться особливі заняття, присвячені пророкові Мухаммаду (мир йому).

Про пророка Мухаммада (мир йому і благословення), якого шанують 1,5 млрд послідовників ісламу, зазвичай говорять на різноманітних культурно-просвітницьких заходах упродовж усього року, але саме в місяць і-аль-авваль послідовники ісламу прагнуть поділитися знаннями про долю та віровчення, яке Посланець Аллага передав людству, з якомога ширшими колами — як мусульманами, так і немусульманами. Ісламський культурний центр м. Запоріжжя «Віра»  ініціює і проводить багато заходів у рамках культурно-просвітницького каравану «Мухаммад — милість для світів», запрошуючи на такі заходи не лише мусульман, а й усіх охочих незалежно від їх світоглядних переконань, релігійної або етнічної приналежності, аби люди могли отримати  не спотворену і не затьмарену ісламофобськими штампами інформацію від людей, що досконало вивчали біографію пророка Мухаммада (мир йому і благословення). Відвідувачі дізнаються, що говорили великі мислителі не тільки мусульманського Сходу, але і християнського Заходу про велич цієї історичної постаті.  Під час таких заходів є місце для спілкування, висловлення  питань, думок, пропозицій, ідей на майбутнє, є час для  читаня Священного Корану, згадування настанов пророка Мухаммада та його життєвого шляху. Зазвичай на таких заходах  відбуваються і виступи  художньої самодіяльності –  діти декламують вірші, виступають і представники іноземних діаспор, що виконують релігійні пісні різними мовами.

Мусульманські жінки і дівчата, всупереч всім стереотипним уявленням також працюють, навчаються у вищих навчальних закладах, займаються активізмом та реалізовують соціальні проекти нарівні з чоловіками. Так, громадські організації на чолі з жінками надають підтримку бездомним, впроваджують екологічні ініціативи та благодійні проекти. У 2020 році на місцевих виборах вперше кандидатками до Запорізької міської ради стали представниці  мусульманської общини Запоріжжя – голова Ліги мусульманок України, очільниця  громадської організації «Анна Юрт» Ніяра Мамутова і активістка  ЛМУ Іса Айша Хамза. Незважаючи на те, що вони не були обрані до міськради, це був безпрецедентний крок, де жінки-мусульманки продемонстрували, що готові брати відповідальність і представляти інтереси всієї громади.

«Ми з чоловіками нарівні. Вони нас дуже підтримують – допомагають в наших проектах і починаннях. Навіть у передвиборній компанії вони нас підтримали, і ніхто не сказав «сиди вдома». Це все стереотипи, але іноді це пов’язано з культурними традиціями деяких окремих країн, а зовсім  не з ісламом. Жінки-мусульманки в таких країнах борються за свої права. В Україні ми вільні в цьому плані — бо ми живемо за законами ісламу, а не за традиціями. У нас багато активісток різних національностей. До активу жіночої організації входять кримські і казанські татари, українці, узбеки, азербайджанці і багато інших. Ми зібралися всі разом, щоб робити краще наше суспільство. Ми знаємо про проблеми, які є в нашому місті, активно беремо участь в мітингах, маршах, акціях з прибирання, годуванні бездомних. Ми хочемо показати, що ми тут є і це наша країна, яку ми любимо і хочемо, щоб вона процвітала», — говорить голова громадської організації «Анна Юрт» Ніяра Мамутова.

Мусульмани Запоріжжя — серед співорганізаторів та учасників заходів до Дня опору окупації Криму. Так,  26 лютого 2021 року в Центрі національних культур «Сузір’я» Обласної універсальної наукової бібліотеки за підтримки Департаменту культури, туризму, національностей та релігій ОДА й за активної участи кримськотатарського товариства «Ана-Юрт» відбувся круглий стіл «Крим — сім років спротиву» та презентація четвертого тому книги «Усна історія російсько-української війни». 

Учасники обговорили події 2014 року, проаналізувавши причини окупації українського півострова: помилки та бездіяльність української влади, відсутність підтримки корінного народу, що повертався з місць депортації на батьківщину, неналежне реагування на неприховану проросійську шовіністичну пропаганду на півострові всі роки незалежности, мляве реагування на випадки ксенофобських правопорушень, зокрема плюндрування мусульманських святинь тощо. 

Ніяра Мамутова розповіла присутнім про те, що відбувалося на півострові перед захопленням Криму «зеленими чоловічками», про настрої населення, хронологію мирних протестів і про те, що сталося потому — аж до проведення так званого референдуму. Вона порушила тему ставлення кримських татар до окупації, нагадавши, що окупаційна влада тисне на місцевих жителів, вимагаючи лояльного ставлення до неї, переслідує тих, хто має проукраїнську позицію, залякує та примушує киримли покинути півострів, удаючись до численних порушень прав людини й міжнародного гуманітарного права.

Підписатися На Розсилку