Мусульмани релігійної общини є прихожанами мечеті, що діє при Ісламському культурному центрі (ІКЦ). Він розташований практично в центрі міста, що робить його відвідування надзвичайно зручним як для вінничан, так і для гостей міста. Загалом по Вінниці та області можна нарахувати півтори тисячі мусульман. Це і переселенці з Криму, і студенти, котрі приїздять на навчання до Вінниці у медичний університет. Також є невеликий відсоток людей, котрі у Вінниці мають свій бізнес. Але регулярно до мечеті на молитву приходять 150-400 людей у різні періоди.
Приходити до мечеті у Вінниці мають можливість не лише мусульмани – кожен, хто звернеться по допомогу, отримає тут підтримку чи пораду. Окрім цього, мусульмани збирають допомогу для вихованців дитячих будинків чи дітей, котрі лікуються в онкогематологічному відділенні дитячої обласної лікарні.
Організації та відділи, розміщені в Центрі: офіс регіонального представництва ГС «Всеукраїнська асоціація «Альраїд»; громадська організація «Аль-Ісра»; жіночий відділ.
Вінницький центр має молитовний зал (мечеть) на 200 осіб, де щодня проводиться п’ятиразова молитва; бібліотеку з різними носіями інформації (в тому числі й арабською мовою) — друковані видання, релігієзнавча, ісламознавча та релігійна література, компакт-диски, аудіо- та відео-касети про іслам, історію і культуру народів, що традиційно сповідують це віровчення.
При ІКЦ діє недільна школа з вивчення арабської мови та культури ісламського світу; навчальні класи, де проводяться заняття з читання Корану; приміщення для проведення різноманітних освітні, культурно-просвітницьких заходів. Заняття проводяться не лише для дорослих, особливу увагу тут приділяють освіті та релігійному вихованню наймолодших одновірців. Крім арабського мови, юні мусульмани відвідують уроки читання Корана та заняття на основі ісламської релігії.
А з насттанням місяця Рабі аль-авваль з нагоди Мауліда (mawlid an-nabī, народження пророка) проводяться додаткові особливі заняття, присвячені пророку Мухаммаду (мир йому). Жіночий відділ не тільки організовує для дітей корисні уроки, але і проводиить цікаві конкурси на знання фактів біографії пророка Мухаммада (мир йому і благословення). Змагання без жодного натяку на екзамен влаштовуються в формі гри, що забезпечує благотворний психологічний клімат та закріплення позитивних емоцій у юних конкурсантів.
В ІКЦ є приймальня для проведення урочистих і скорботних подій, створені умови для проведення обряду нікях (одруження), джаназа-намаз (заупокійної молитви).
Громадська організація «Аль-Ісра» піклується про особистісне зростання членів мусульманської общини: тут постійно проходять лекції, семінари не лише з релігіної тематики. Психологічні тренінги, школи лідерства, юридичний лікнеп, заняття з надання першої допомоги, школи відповідального батьківства — все це не повний перелік тем, за якими проводяться заходи з підвищення рівня обізнаності прихожан в різних сферах життя.
Яскраво відзначають у Вінницькому ІКЦ й мусульманські свята: завершення місяця посту Ураза-Байрам та свято жертвоприношення Ыбрагыма (Авраама), Курбан-Байрам. Після світкової молитви зазвичай найбільш розваг у дітей, їм дарують подарунки й солодощі, запрошують аніматорів, аби ті грами з дітьми. А на Курбан-Байрам традиційно роздають м’ясо жертовних тварин — нужденним, переселенцям із Криму, а також новонаверненим мусульманам.
Представники ІКЦ «Аль-Ісра» (Вінниця), в тому числі й жіночий відділ організації — постійні учасники загальноміських заходів, зокрема й таких, що презентують різні конфесії та культури народів світу. Так, вінницькі мусульмани беруть участь у Міжнародному дні культури, CULTURAL DAY.
Мусульмани общини збирають кошти на справи милосердя та благодійності, відвідують дитячий будинок в Тульчині, де кілька десятків мешканців Будинку дитини для дітей з ураженням центральної нервової системи та порушенням психіки стали підопічними не тільки медиків та іншого персоналу, а й вінницьких мусульман. Послідовники Ісламу в цій установі бувають регулярно, адже турбота про знедолених дітей, сиріт — одне з найважливіших благих діянь, які заповідав своїм послідовникам пророк Мухаммад (мир йому і благословення). Також традиціяно на мусульманські свята мусульмани общини з подарунками відвідують дитяче відділення Вінницького обласного клінічного онкологічного диспансера, привозячи з собою подарунки та аніматорів для того, аби потішити маленьких пацієнтів.
Допомога нужденним та вразливим — один з обов’язків мусульманина і характерна риса ісламської умми. Мусульмани вінницької общини «Ас-Салам», активісти ІКЦ «Аль-Ісра» — серед учасників благодійного марафону «Різдвяний DRIVE» — передноворічного свята для діток з особливими потребами.
Жіночий відділ вінницького ІКЦ, хоч і малий числом (ядро організації — близько 12 мусульманок) у своїй активній діяльності не поступається сестрам з інших міст України. Активістки проводять курси читання та вивчення Корану, уроки для дітей та підлітків, ініціюють і проводять різноманітні акції — від добродійних (допомога нужденним), культурно-просвітніх (ознайомлення жителів міста з історією та культурою ісламу) до екологічних (озеленення та впорядкування територій).
А ще вони охоче відгукуються на прохання інших волонтерських спільнот допомогти в організації деяких заходів. Серед таких — присвячений Міжнародному дню захисту дітей захід в кризовому центрі «Дім Мама», де мусульманки організували свято для з підопічних цього притулку для жінок-жертв домашнього насильства та матерів-одиначок, забезпечивши разом з активістами інших громадських організацій частування та розваги.
Уже кілька років поспіль, починаючи з 2013 року, у понад ста країнах світу (Україна — не виняток) відзначається Всесвітній день хіджабу (World Hijab Day) — щорічна кампанія, спрямована на розвиток релігійної толерантності і взаєморозуміння. До організації низки заходів у рамках святкування World Hijab Day долучилися й мусульманки Вінниці. Активістки жіночої громадської організації Ісламського культурного центру «Аль-Ісра» (входить до складу ГС «Всеукраїнська асоціація «Альраід») щороку проводять зустрічі, до участі у яких запрошують послідовниць інших віровчень, щоб розповісти їм про ідею відзначання цієї дати, зокрема про те, що 1 лютого немусульманкам і мусульманкам, які не покривають голову, пропонують протягом дня носити хіджаб на знак солідарності з жінками, яким через дотримання релігійних приписів в одязі доводиться відчувати нерозуміння, несприйняття і вороже ставлення з боку інших людей як на побутовому рівні, так і з боку офіційних структур. На зустрічі учасницям пояснюють, що хіджаб — це не ознака приналежності до ісламу, а зовнішня проекція внутрішнього стану жінки і символ гідності. Тож одна з головних цілей цього дня — роз’яснення, передусім немусульманам, сутності традиційного вбрання послідовниць ісламу.
Саме тому програма заходів чи акцій, приурочених до цієї дати, завжди передбачає проведення лекцій, круглих столів і бесід, під час яких присутнім розповідають про хіджаб, намагаючись уникнути термінологічної плутанини. Адже немусульмани, як правило, вважають слово «хіджаб» синонімом слова «хустка». Але називати хустку «хіджабом» — означає ототожнювати поняття «коробка передач автомобіля» і «автомобіль». Ця назва — збірне поняття для позначення кількох елементів вбрання.
Так, хіджаб (скромне вбрання) без хустки буде неповним, але навіть якщо на голову вдягти 15 хусток і прикрити обличчя вуаллю, саме наявність елементів, призначених для прикривання інших частин тіла, які не можуть бути оголеними, свідчить про завершеність образу, який має відповідати і внутрішньому стану жінки.
З 2020 року акції милосердя та доброчинності, які проводять вінницькі мусульмани, стали частішими, адже через впровадження карантинних заходів з метою протидії поширенню пандемії коронавірусної хвороби наші співгромадяни опинилися у складній ситуації, бо вимушено перебувають у відпустках (здебільшого — без збереження заробітної плати), а дехто навіть втратив роботу. Але насамперед потребують допомоги люди з групи ризику, у яких ймовірність інфікування є вищою через ті чи інші фактори (вік, наявність хронічних захворювань тощо). Цим особам не рекомендують контактувати з потенційними носіями й відвідувати громадські місця, зокрема й магазини. Тому активісти ІКЦ Вінниці вирішили регулярно доставляти продукти цій категорії осіб. Продуктові набори нужденним дають безкоштовно.