Skip to content Skip to footer

«Ен-Небрас»

«Ен-Небрас»

м.Львів,
вул.Авраама Лінкольна 29-А

+380 (63) 066-83-91

Релігійна громада «Ен-Небрас», що об’єднує мусульман Львова, існує з 1996 року. Але до 2015 року послідовники однієї зі світових релігій — Ісламу не мали власного приміщення ані для спілкування, ані для того, щоб спільно молитися. І ось в червні 2015 року відбулася знаменна подія — після довгих років очікувань та сподівань у місті Лева відкрито Ісламський культурній центр ім. Мухаммада Асада. Не залишили поза увагою цю знаменну подію як українськіі ЗМІ, так і зарубіжні медіа, зокрема — агенція «Аль-Джазіра».

Previous slide
Next slide

Відтоді львівська умма, яку поповнили близько двох тисяч кримських татар, що були вимушені покинути анексований Росією півострів, та мусульмани з числа приїжджих студентів арабів, африканців мають і місце для молитов, і для культурно-просвітницьких заходів, і просто — для спілкування з однодумцями, що є дуже важливим для інтеграції кримських татар в усі сфери суспільного життя Львова, ознайомлення як їх з особливостями місцевої культури для досягнення найкращого порозуміння і у той же час зберігаючи власну етнічну та культурну ідентичність, так і ознайомлення львівян-немусульман з історією та культурою ісламу (в тому числі – і історією ісламу в Україні), з традиціями та звичаями народів, що традиційно сповідують іслам, а також дало змогу проводити просвітницьку роботу задля подолання хибних стереотипів та упереджень щодо мусульман, посилити діяльність в напрямку зміцнення міжетнічного, міжрелігійного, міжконфесійного діалогу та співпраці. центр має стати таким місцем, яке б протидіяло різним фундаментальним течіям в Ісламі, піднімало рівень їх інтеграції, терпимості.

Мечеть львівського ІКЦ проводить усі релігійні обряди, необхідні для мусульман.

Активна діяльність львівського ІКЦ ім. Мухаммада Асада у соціальній сфері, просвітництві та науці, у царині налагодження конфесіонального діалогу та співробітництва заради досягнення взаєморозуміння і миру серед різних конфесійних і національно-культурних груп, пригортає увагу представників духовних центрів регіону, органів влади і місцевого самоврядування, навчальних закладів, журналістів, дипломатичних представництв в Україні.

ІКЦ ім.Мухаммада Асада, прихожани мечеті від самого початку офіційної реєстрації общини налагодили добрі стосунки з іншими релігійними організаціями, беруть участь в заходах, спрямованих на міжконфесійний діалог та співпрацю. Особливо плідними є контакти з такими організаціями, як департамент соціального служіння ПЦУ, Eleos-Ukraine, Карітас, Лібертас, навчальними закладами – як духовними, так і світськими — зокрема Львівською православною богословською академією, Українським Католицьким Університетом (УКУ), Львівським національним університетом тощо.

Добрі стосунки у Ісламського культурного центру склалися й з монастирем отців-Оріоністів Української греко-католицької церкви —вони підтримують один одного, тому що виконують одну й ту саму духовну роботу, намагаючись залучити людей до духовності, релігії.

До ІКЦ надходить дуже багато дзвінків від львів’ян, які не сповідують Іслам — містяни цікавляться культурно-просвітницькими заходами, запитують про режим роботи бібліотеки, що діє при ІКЦ, записуються на курси з вивчення арабської мови. Нерідко звертаються й з проханнями про допомогу — й завдяки пожертвам мусульман вдається підтримати представників незахищених верств населення, малозабезпечених, багатодітних, родини, де виховуються сироти чи люди з особливими потребами. При цьому допомога надається безвідносно до етнічної та релігійної приналежності людини, що перебуває в скруті.

Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

По допомогу до мусульман звертаються й державні установи — так, в 2018 році надійшов лдист від директора Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства (ПТПІ), які незаконно перебувають в Україні, з проханням про надання можливої допомоги людям, які зараз утримуються в цьому закладі. Відповідь мусульман не примусила себе довго чекати — без зайвої тяганини вони зібрали кошти й речі для понад 150 мешканців пункту. Як розповів директор львівського Ісламського культурного центру ім. Мухаммада Асада Амін Аль-Касем, першими на прохання ДМС відгукнулися мусульмани Львова, зібравши кошти й необхідні речі для мешканців закладу. 

Відвідувачі ІКЦ, прихожани львівської мечеті не обмежились списком необхідного, який також було надано в листі, а й попіклувалися про те, щоб, крім фізичних потреб утримання, люди мали змогу задовольнити духовні й інтелектуальні — релігійна, релігієзнавча та художня література арабською та англійською мовами також відправились у село Журавичі Ківерцівського району на Волині, де й розташовано цей пункт. Така допомога мусульманами общини надавалася державному закладу неодноразово.

Представники Департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА проводять робочі зустрічі з керівництвом ІКЦ ім.Мухаммада Асада у Львові, обговорюючи з керівництвом Центру та імамом Муратом Сулеймановим питання діалогу держави з релігійними організаціями, сприяння свободі совісті та віросповідання, міжрелігійному порозумінню та подоланню культурних стереотипів стосовно мусульманської спільноти.

Заступник муфтія ДУМУ «Умма», очільник Української Асоціації з вивчення Корану, імам мечеті ІКЦ ім.Мухаммада Асада шейх Мурат Сулейманов є частим гостем на заходах, організованих різними організаціями, виступає як лектор з кафедр вищих навчальних закладів. Зокрема, шейх Мурат був серед спікерів міжрелігійної програми «Діалог», що розпочалася у Львові наприкінці червня 2021 р. Організатори заходу — Центр міжрелігійного діалогу «Лібертас» (Libertas Center for interreligious dialogue) у партнерстві з Центром міжрелігійного порозуміння (США), Центром Івана Павла II (Ватикан) та Інститутом релігії і суспільства Українського католицького університету (УКУ). Серед питань, яких торкався Мурат Сулейманов — діалог на Майдані, богослов’я діалогу, досвід міжрелігійного діалогу християн і мусульман, історія виникнення та поширення ісламського віровчення, з морально-етичні засади цієї релігії, приклади взаємодії та успішних відносин християн і мусульман як сучасності, так і минулого.

Львівський імам часто відгукується на запрошення Українського Католицького Університету, долучається до заходів і програм, спрямованих на захист і пропагування традиційних цінностей. Зокрема Інститут родини та подружнього життя Українського Католицького Університету (УКУ) разом з Комісією родини Львівської Архієпархії Української греко-католицької церкви і Громадською організацією “Рух християнських сімей” організували і провели чергову недільну зустріч для сімей у рамках курсу “Божий задум для вашого шлюбу”, під час якої учасники мали можливість дізнатися більше про те, якими мають бути стосунки у подружжі і виховання дітей з погляду інших релігій, зокрема й ісламу — про це доповідав Мурат Сулейманов.

В 2019 році філософсько-богословський факультет Українського католицького університету (УКУ) запрошував шейха Мурата виступити на інавгураційному круглому столі Центру еко-богослов’я та сталого розвитку «Сім’я і турбота про творіння: виховання екологічної свідомості».

Мусульманська спільнота Львова активно співпрацює з бібліотеками регіону (в тому числі — з бібліотеками університетів та інших навчальних закладів), безоплатно поповнюючи їхні полиці релігійною та релігієзнавчою літературою; книгами, присвяченими постаті пророка Мухаммада та його сподвижників; брошурами та буклетами, що пояснюють ті моменти, навколо яких в середовищі немусульман існує найбільше хибних уявлень та стереотипів — зокрема стосовно прав жінки в ісламі, ставлення мусульман до немусульман тощо. Зрозуміло, що бібліотеки регіону завдяки ІКЦ ім.Мухаммада Асада мають переклади смислів Корану українською.

Активістів та волонтерів мусульманської общини Львова часто запрошують на разні заходи з проханням розповісти про іслам та мусульман. Зокрема, у Музеї східних культур міста Золочів в жовтні 2019 у рамках Днів ісламської культури мусульманки відповідали на запитання відвідувачів щодо статусу жінки в ісламі; розповідали, зокрема, і про те, що у Корані ще понад чотирнадцять століть тому були чітко прописані права жінки, які представниці прекрасної статі у Європі почали виборювати тільки наприкінці ХІХ — й у ХХ столітті. також послідовниці ісламу з общини провели майстер-клас з пов’язування хустки – елементу хіджабу.

У Львові 1 липня 2021 року з візитом перебував Надзвичайний і Повноважний Посол Ісламської Республіки Пакистан в Україні Ноель Ізраель Хохар, який відвідав Ісламський культурний центр Львова, названий іменем Мухаммада Асада, де відбулась бесіда з керівництвом, імамом мечеті, що діє при центрі, та зустріч із прихожанами, серед яких були й земляки високого гостя. Пан посол під час спілкування поділився своїм баченням розширення та активізації співпраці, планами своєї країни сприяти появі у Львові меморіальних об’єктів і дав високу оцінку діяльності як львівського ІКЦ, так і Українського центра ісламознавчих досліджень, Всеукраїнської асоціації «Альраід» зі збереження пам’яті про Мухаммада Асада та популяризації його творчості. 

Previous slide
Next slide

Пан Посол також відзначив зусилля мусульман України, спрямовані на ознайомлення українців із видатною постаттю Мухаммада Асада, зокрема наголосив на важливості перекладів українською мовою праць Мухаммада Асада, видання його книг. Також пан Хохар зауважив, що про повагу до Мухаммада Асада свідчить той факт, що львівський ісламський культурний центр не просто має ім’я цього видатного уродженця міста, а й проводить вельми ефективну діяльність із популяризації його праць і діяльности. Водночас посол зазначив, що, на жаль, у самому Пакистані люди не завжди знають про походження людини, причетної до утворення Ісламської Республіки Пакистан, тож і там буде організовано просвітняю кампанію.

23 липня 2021 року львівській ісламський культурний центр імені Мухаммада Асада на запрошення керівництва відвідав віцеректор Українського католицького університету, правозахисник, публіцист, релігієзнавець, член-засновник Української Гельсінської групи, Мирослав Маринович.У першу чергу гостя цікавили питання діяльності центру як в релігійному так і соціальному аспектах, процес формування ісламської громади, життя кримськотатарської діаспори, плани на майбутнє. Мирослав Маринович виказав надію на подальшу співпрацю між громадськими, духовними і науковими колами Галичини і Львова та ІКЦ ім. Мухаммада Асада на благо людей і України.

09 липня 2021 року Мурат Сулейманов став учасником круглого столу, присвяченого 121-й річниці народження видатного мислителя-гуманіста Мухаммада Асада (Леопольда Вайса). Захід відбувся у Дипломатичній академії України при МЗС за ініціативи самої академієї, Міністерства закордонних справ України та громадської організацієї «Українська ініціатива». Гостями заходу також були посли Пакистану та Індонезії, а також представники посольств Малайзії, Єгипту, Катару та інших країн.

Зокрема, активісти общини не оминають таку дату, як Всесвітній день арабської мови (запроваджений ООН 18 грудня 1973 року) — до зазвичай запрошують ліьвівян на лекцію про історію та поширення арабської мови, її особливості й діалекти, пояснюють, чому крім 400 млн людей, для яких вона рідна, ще близько 1,5 млрд землян використовують її у релігійній практиці. Незмінний елемент відзначення Дня арабської мови, що завжди викликає непідробний інтерес відвідувачів, є майстер-клас арабської каліграфії — мистецтва, що в арабських країнах сягнуло неймовірних висот і стало важливою складовою ісламської культури.

У львівському Ісламському культурному центрі ім. Мухаммада Асада часто влаштовуються різні заходи – семінари та круглі столи, в тому числі й окремо для мусульманок (їх організує Ліга мусульманок України в співпраці з ІКЦ). Зауважимо, що тут (втім, як і в інших ІКЦ Всеукраїнської асоціації «Альраід» і мечетях Духовного управління мусульман України «Умма) приділяють велику увагу просвітницькій і роз’яснювальній роботі. У центрі уваги — жінки і діти. Для них влаштовуються заняття з арабської мови (мови ниспосланого пророкові Мухаммаду (с.а.с.) одкровення), уроків з Корану й зокрема таджвиду; проводяться бесіди з імамами, уроки культури, тренінги з особистісного зростання, тайм-менеджменту, тощо. З сестрами спілкуються спеціалісти з різних сфер – психологи, юристи — в тому числі й фахівці з ісламського права, як от гостя з Дніпра, мусульманка Анастасія Радовелюк, яка є фахівцем з шаріату й арабської мови, а також є єдиною жінкою-членом Ради з фатв та ісламських досліджень Духовного управління мусульман України «Умма» (шаріатський комітет).

В ІКЦ Львова також регулярно відбуваються Дні відкритих дверей. Львівські мусульмани багато уваги приділяють проєктам, програмам та акціям, спрямованим на збереження довкілля, озеленення територій та їх прибирання від сміття, беруть участь в екоакціях з нагоди World Cleanup Day. До цієї міжнародної соціально-екологічної акції, організатором якої у нашій країні є Всеукраїнський міжнародний рух «Let’s do it Ukraine», долучилися і представники львівської мусульманської спільноти — імам місцевої мечеті Мурат Сулейманов й активістки жіночої громадської організації мусульманок «Ірада» (м. Львів). Львівські послідовники ісламу залучають до прибирання своїх дітей, щоб власним прикладом переконати молоде покоління у необхідності збереження в чистоті навколишнього середовища, прищепити дітям повагу до планети, яку Всевишній довірив людству в тимчасове користування. Як нагадав у поширеному в соцмережі Фейсбук відео Мурат Сулейманов, пророк Мухаммад (с.а.с.) сказав, що чистота — це половина віри. Представниця ГО «Ірада» розповіла, що активісти-мусульмани прибрали сміття в лісопарку в районі Замарстинівської вулиці у Львові.

Все вищенаведене — лише дещиця з численних заходів та акцій, проєктів та програм, що їх реалізує мусульманська релігійна громада «Ен-Небрас».

Підписатися На Розсилку