Skip to content Skip to footer

«Відродження»

«Відродження»

м.Дніпро,
вул.Столярова 5

+380 (67) 392-57-55

Зареєстрована в 1998 році , майже вісімнадцять років громада дніпропетровських мусульман була змушена постійно переїжджати з місця на місце. В 2016 році, на своє  «повноліття» мусульмани Дніпра стали володарями  повнофункціонального Ісламського культурного центру, з чоловічим і жіночим залами мечеті, конференц-залом, жіночим відділом, навчальними класами, бібліотекою і зоною відпочинку.  Офіційне відкриття ІКЦ відбулось 29 січня  2016 року. Тобто — ІКЦ на сьогодні  здатний задовольняти як релігійні, так і освітньо-культурні потреби мусульман м.Дніпро.

Ісламський культурний центр Дніпра також відомий осередок соціального, культурного і науково-просвітницького життя в регіоні, метою діяльності якого є налагодження гармонійних, добросусідських відносин між різними релігійними, етнічними і культурними групами українського суспільства.

Дніпро — мультикультурне місто, у якому створені умови для комфортного проживання представників усіх національностей, культур і релігій. Ця своєрідна сприятлива атмосфера є особливістю міста, якою пишаються її жителі, адже вони не зазнають жодних обмежень й утисків, а є повноправними членами українського суспільства, перед яким кожен з них несе відповідальність за свої слова, вчинки. Але подекуди — частіше на побутовому рівні — трапляються випадки недружнього ставлення до мусульман і це часто-густо пов’язано з якимись подіями в інших країнах, які некоректно коментуються в ЗМІ, що підігріває ксенофобські (в тому числді й ісламофобські настрої. Заспокоюватися «поодинокістю» проявів ісламофобії не можна  — мусульмани Дніпра поділяють думку, що ксенофобія є загрозою  поліетнічному та релігійному миру в Україні та викликом створенню модерної української нації. 

До прикладу, терористичний акт, що стався 15 березня 2019 року у двох мечетях новозеландського міста Крайстчерч, актуалізував в Україні питання крайнього радикалізму, в основі якого лежить ксенофобія.  Як не дивно, хоча жертвами терориста стали саме мусульмани, попри це у соціальних мережах було зафіксовано багато негативних коментарів від користувачів (в тому числі — й з українськими нікнеймами та аватарами, хоча в умовах гібрідної війни з застосуванням супротивником армії т.зв.„ботів“ нічого про громадянство дописувачів напевно стверджувати не можна), які демонструють ісламофобію. Тож мусульмани Дніпра активізували роз’яснювальну, культурно-просвітницьку роботу, були учасниками круглих столів, пресконференцій і т.ін., присвячених  проявам ксенофобії та пошукам боротьби з таким неприроднім для України явищем.

Як розповідав  Едгар Девлікамов, мусульманська громада Дніпра бере участь у різних сферах суспільного життя — це приблизно 5 тисяч активних мусульман, які приходять до мечеті.

Імам мечеті Едгар Девлікамов — частий гість на місцевих радіо- те телеканалах, де розповідає про культуру, мистецтво і літературу ісламської цивілізації і їх вплив на українську культуру. Подібні передачі допомагають людям не лише отримати цікаву інформацію, а й відкривати нове знання, розширювати межі навколишнього світу. Це дозволяє руйнувати стіни недовіри і страху, що часто є супутниками незнання.

Прихожани мечеті ІКЦ м.Дніпро , як ї їхні одновірці з інших міст України, де діють мечеті ДУМУ «Умма» та Ісламські культурні центри Всеукраїнської Асоціації «Альраід», проводять акції «Іслам — мир!» в рамках реалізації проєкту «Запитай у мусульманина», які вже кілька років поспіль проходять в українських містах. Часто такі акції ознайомлення місцевого населення з Ісламом, що їх можна назвати «вуличним закликом», відбуваються одночасно в кількох містах. Подібні заходи, що почали проводитися в 2016 році, мають різні підзаголовки залежно від приводу, й іноді пов’язуються  з тими чи іншими подіями в ісламському світі чи з тим, що відбувається навколо. В акції «Запитай у мусульманина» послідовники Ісламу відповідають на будь-які запитання перехожих, але зазвичай акцент робиться на певній головній темі, наприклад, як мусульмани ставляться до інших релігій, або «Я люблю Ісуса, бо я мусульманин», або «Я люблю Діву Марію, бо я мусульманин»; але найчастішен йдеться про те, яке цінне місце посідає мир у свідомості мусульман, і що таке мир в Ісламі. Спеціально до цих акцій  асоціацією «Альраід» було випущено  буклет «Іслам — мир!», і його дарували кожному, хто підходив поговорити з мусульманами під час цих акцій — в тому числі й в м.Дніпро.  Організатори та учасники акції сподіваються, що він не лишиться просто сувеніром, а спонукає замислитися — особливо тих, хто питав про начебто «агресивність» ісламу та заклики до «священної війни»; тому під час акції мусульмани Дніпра (як і їхні одновірці в інших містах) намагаються донести до суспільства,  що мир має таку високу цінність в Ісламі, що не існує вигаданого немусульманами терміну «священна війна», що війна священною бути не може — лише мир буває священним, що «мир» — це одне з імен Всевишнього, що це синонім слова Іслам, це назва раю, і  це те, чого мусульмани бажають, вітаючись словами: «Ассаляму алейкум!» («Мир вам!) 

Серед захисників територіальної цілісності  та незалежності України чимало послідовників ісламу. Від Майдану  до АТО/ООС пройшло багато мусульман, в тому числі й членів мусульманської общини м.Дніпро.  Прихожанином місцевої мечеті  і активістом Ісламського культурного центру Дніпра  був і Семен (Шаміль) Румигін.  Воїн повітряно-десантних сил України Шаміль Румигін загинув 21 липня 2019 року, захищаючи мирне життя українців, у районі населеного пункту Щастя.  24 липня на мусульманській ділянці Краснопільського кладовища Дніпра відбулося прощання та заупокійна молитва (джаназа) з Шамілем Румігіним, якого поховали поруч з Ісою Мунаєвим та Аміною Окуєвою. Обряд провів імам ІКЦ Дніпра Едґар Девлікамов, що за життя надавав загиблому духовну підтримку та допомагав богословськими порадами.  В 2019 році серед 57 захисників  країни-військових, волонтерів та парамедиків, нагороджених  відзнакою ДУМУ «Умма» — медаллю «За служіння Ісламу і Україні», ім’я Шаміля — серед п’яти, удостоєних  посмертно –  Аміна Окуєва, Рустам Хамраєв, Шаміль Румігін, Артем Нетруненко та  Руслан Муждабаєв.

Прихожани мечеті, члени мусульманської громади «Відродження» також створили громадські організації, зокрема Жіночу ГО «Благодія» (є членом Ліги мусульманок України) , діяльність якої спрямована на освітню, культурно-просвітницьку роботу серед жінок та дітей, особистісне зростання  жінок, набуття ними нових знань та навичок у різних сферах життя, правовий захист та підтримку мусульманок, а також на реалізацію численних соціально-значущих проєктів , програм та проведення акцій, які стосуються усього українського суспільства, сприяють  міжрелігійному та міжетнічному миру та злагоді. Мусульманки Дніпра є активними учасницями   культурно-просвітницьких заходів, а також самі ініціюють багато акцій патріотичного спрямування. Послідовниці ісламу  багато уваги приділяють  акціям милосердя та благодійності, збирають кошти для потреб нужденних та малозабезпечених тощо, допомагають  збирати до школи дітей з багатодітних або неповних родин; є постійними учасницями екологічних акцій з прибирання міських парків та скверів, озеленення територій.

Організацією заходів для дітей на релігійні  свята за підтримки керівництва громади та ІКЦ також займаються активістки ГО «Благодія» — так, і цьогоріч до чотириденного святкування Курбан-Байраму організація підготувала  обширну програму для наймолодних мусульман, а також подарувала кожному маленькому одновірцю великі набори зі смаколиками та пізнавальну дитячу ісламську літературу,  видану за сприяння Ліги Мусульманок України. Для жінок була підготовлена спеціальна розважальна програма з іграми, конкурсами та вікториною, усі отримали приємні подарунки, та наприкінці мали змогу намалювати собі мехенді.

Підписатися На Розсилку