Skip to content Skip to footer

«Відродження»

«Відродження»

м.Дніпро,
вул.Столярова 5

+380 (67) 392-57-55

Зареєстрована в 1998 році , майже вісімнадцять років громада дніпропетровських мусульман була змушена постійно переїжджати з місця на місце. В 2016 році, на своє  «повноліття» мусульмани Дніпра стали володарями  повнофункціонального Ісламського культурного центру, з чоловічим і жіночим залами мечеті, конференц-залом, жіночим відділом, навчальними класами, бібліотекою і зоною відпочинку.  Офіційне відкриття ІКЦ відбулось 29 січня  2016 року. Тобто — ІКЦ на сьогодні  здатний задовольняти як релігійні, так і освітньо-культурні потреби мусульман м.Дніпро.

Ісламський культурний центр Дніпра також відомий осередок соціального, культурного і науково-просвітницького життя в регіоні, метою діяльності якого є налагодження гармонійних, добросусідських відносин між різними релігійними, етнічними і культурними групами українського суспільства.

Дніпро — мультикультурне місто, у якому створені умови для комфортного проживання представників усіх національностей, культур і релігій. Ця своєрідна сприятлива атмосфера є особливістю міста, якою пишаються її жителі, адже вони не зазнають жодних обмежень й утисків, а є повноправними членами українського суспільства, перед яким кожен з них несе відповідальність за свої слова, вчинки. Але подекуди — частіше на побутовому рівні — трапляються випадки недружнього ставлення до мусульман і це часто-густо пов’язано з якимись подіями в інших країнах, які некоректно коментуються в ЗМІ, що підігріває ксенофобські (в тому числді й ісламофобські настрої. Заспокоюватися «поодинокістю» проявів ісламофобії не можна  — мусульмани Дніпра поділяють думку, що ксенофобія є загрозою  поліетнічному та релігійному миру в Україні та викликом створенню модерної української нації. 

До прикладу, терористичний акт, що стався 15 березня 2019 року у двох мечетях новозеландського міста Крайстчерч, актуалізував в Україні питання крайнього радикалізму, в основі якого лежить ксенофобія.  Як не дивно, хоча жертвами терориста стали саме мусульмани, попри це у соціальних мережах було зафіксовано багато негативних коментарів від користувачів (в тому числі — й з українськими нікнеймами та аватарами, хоча в умовах гібрідної війни з застосуванням супротивником армії т.зв.„ботів“ нічого про громадянство дописувачів напевно стверджувати не можна), які демонструють ісламофобію. Тож мусульмани Дніпра активізували роз’яснювальну, культурно-просвітницьку роботу, були учасниками круглих столів, пресконференцій і т.ін., присвячених  проявам ксенофобії та пошукам боротьби з таким неприроднім для України явищем.

Як розповідав  Едгар Девлікамов, мусульманська громада Дніпра бере участь у різних сферах суспільного життя — це приблизно 5 тисяч активних мусульман, які приходять до мечеті.

Імам мечеті Едгар Девлікамов — частий гість на місцевих радіо- те телеканалах, де розповідає про культуру, мистецтво і літературу ісламської цивілізації і їх вплив на українську культуру. Подібні передачі допомагають людям не лише отримати цікаву інформацію, а й відкривати нове знання, розширювати межі навколишнього світу. Це дозволяє руйнувати стіни недовіри і страху, що часто є супутниками незнання.

Previous
Next
Previous
Next

Прихожани мечеті ІКЦ м.Дніпро , як ї їхні одновірці з інших міст України, де діють мечеті ДУМУ «Умма» та Ісламські культурні центри Всеукраїнської Асоціації «Альраід», проводять акції «Іслам — мир!» в рамках реалізації проєкту «Запитай у мусульманина», які вже кілька років поспіль проходять в українських містах. Часто такі акції ознайомлення місцевого населення з Ісламом, що їх можна назвати «вуличним закликом», відбуваються одночасно в кількох містах. Подібні заходи, що почали проводитися в 2016 році, мають різні підзаголовки залежно від приводу, й іноді пов’язуються  з тими чи іншими подіями в ісламському світі чи з тим, що відбувається навколо. В акції «Запитай у мусульманина» послідовники Ісламу відповідають на будь-які запитання перехожих, але зазвичай акцент робиться на певній головній темі, наприклад, як мусульмани ставляться до інших релігій, або «Я люблю Ісуса, бо я мусульманин», або «Я люблю Діву Марію, бо я мусульманин»; але найчастішен йдеться про те, яке цінне місце посідає мир у свідомості мусульман, і що таке мир в Ісламі. Спеціально до цих акцій  асоціацією «Альраід» було випущено  буклет «Іслам — мир!», і його дарували кожному, хто підходив поговорити з мусульманами під час цих акцій — в тому числі й в м.Дніпро.  Організатори та учасники акції сподіваються, що він не лишиться просто сувеніром, а спонукає замислитися — особливо тих, хто питав про начебто «агресивність» ісламу та заклики до «священної війни»; тому під час акції мусульмани Дніпра (як і їхні одновірці в інших містах) намагаються донести до суспільства,  що мир має таку високу цінність в Ісламі, що не існує вигаданого немусульманами терміну «священна війна», що війна священною бути не може — лише мир буває священним, що «мир» — це одне з імен Всевишнього, що це синонім слова Іслам, це назва раю, і  це те, чого мусульмани бажають, вітаючись словами: «Ассаляму алейкум!» («Мир вам!) 

Серед захисників територіальної цілісності  та незалежності України чимало послідовників ісламу. Від Майдану  до АТО/ООС пройшло багато мусульман, в тому числі й членів мусульманської общини м.Дніпро.  Прихожанином місцевої мечеті  і активістом Ісламського культурного центру Дніпра  був і Семен (Шаміль) Румигін.  Воїн повітряно-десантних сил України Шаміль Румигін загинув 21 липня 2019 року, захищаючи мирне життя українців, у районі населеного пункту Щастя.  24 липня на мусульманській ділянці Краснопільського кладовища Дніпра відбулося прощання та заупокійна молитва (джаназа) з Шамілем Румігіним, якого поховали поруч з Ісою Мунаєвим та Аміною Окуєвою. Обряд провів імам ІКЦ Дніпра Едґар Девлікамов, що за життя надавав загиблому духовну підтримку та допомагав богословськими порадами.  В 2019 році серед 57 захисників  країни-військових, волонтерів та парамедиків, нагороджених  відзнакою ДУМУ «Умма» — медаллю «За служіння Ісламу і Україні», ім’я Шаміля — серед п’яти, удостоєних  посмертно –  Аміна Окуєва, Рустам Хамраєв, Шаміль Румігін, Артем Нетруненко та  Руслан Муждабаєв.

Previous
Next
Previous
Next

Прихожани мечеті, члени мусульманської громади «Відродження» також створили громадські організації, зокрема Жіночу ГО «Благодія» (є членом Ліги мусульманок України) , діяльність якої спрямована на освітню, культурно-просвітницьку роботу серед жінок та дітей, особистісне зростання  жінок, набуття ними нових знань та навичок у різних сферах життя, правовий захист та підтримку мусульманок, а також на реалізацію численних соціально-значущих проєктів , програм та проведення акцій, які стосуються усього українського суспільства, сприяють  міжрелігійному та міжетнічному миру та злагоді. Мусульманки Дніпра є активними учасницями   культурно-просвітницьких заходів, а також самі ініціюють багато акцій патріотичного спрямування. Послідовниці ісламу  багато уваги приділяють  акціям милосердя та благодійності, збирають кошти для потреб нужденних та малозабезпечених тощо, допомагають  збирати до школи дітей з багатодітних або неповних родин; є постійними учасницями екологічних акцій з прибирання міських парків та скверів, озеленення територій.

Організацією заходів для дітей на релігійні  свята за підтримки керівництва громади та ІКЦ також займаються активістки ГО «Благодія» — так, і цьогоріч до чотириденного святкування Курбан-Байраму організація підготувала  обширну програму для наймолодних мусульман, а також подарувала кожному маленькому одновірцю великі набори зі смаколиками та пізнавальну дитячу ісламську літературу,  видану за сприяння Ліги Мусульманок України. Для жінок була підготовлена спеціальна розважальна програма з іграми, конкурсами та вікториною, усі отримали приємні подарунки, та наприкінці мали змогу намалювати собі мехенді.

Підписатися На Розсилку