Skip to content Skip to footer

Релігійна Організація Мусульман м.Одеси «Аль-Масар»

«Аль-Масар»

м.Одеса,
просп.Молоді 17-А

+380 (48) 234-72-50

Саме в Одесі вперше в Україні було відкрито Ісламський культурний центр «Альраід». 

В будівлі ІКЦ облаштовано  молитовний зал (мечеть), розрахований більш ніж на 500 осіб; є бібліотека  з різними носіями інформації , в тому числі й арабською мовою (численна релігійна, релігієзнавча, біографічна література, компакт-диски, аудіо- та відео-касети про іслам і східні культури).

Община «Аль-Масар» має недільну школу з вивчення арабської мови та культури ісламського світу; навчальні класи; центр надання допомоги малозабезпеченим та нужденним; приймальню для проведення урочистих і скорботних подій. Також створені умови для проведення обряду нікях (одруження), дженазе-намазу (заупокійної молитви).

Організації та відділи, що функціонують в Центрі:  

  • громадська організація «Аль-Масар»;
  • релігійна громада мусульман міста Одеси; 
  • відділ у справах жінок і дітей;
  • відділ освіти;
  • відділ культурного розвитку;
  • відділ благодійності. 

В 2021 році завдяки пожертвам мусульман з усієї України та допомозі ГС «Всеукраїнська асоціація «Альраід» проводиться реконструкція будівля мечеті, надбудовується ще один поверх — тут вже цього року почне діяти гімназія «Наше майбутнє», акредитований загальноосвітній навчальний заклад.

Тож мусульманам Одеси є де задовольняти не лише релігійні та духовні потреби, а й освітні, є приміщення для роботи та зустрічей волонтерів та активістів, які проводять  суспільно-значущу роботу, спрямовану не лише на одновірців, а на благо усього суспільства.

Одеські мусульмани розділяють думку всіх послідовників ісламу в Україна, що Всевишній Аллах закликає людей до віри (іман) і до справи (амаль), себто що іслам не обмежується виконанням обрядових норм, а має визначальну роль у суспільному, політичному, економічному та культурному житті мусульманських громад умми. Тож метою мусульман общини «Аль-Масар» є й проведення благодійних акцій, надання соціальної допомоги нужденним, задоволення духовних, культурних, національних, спортивних, наукових інтересів мусульман, захист цивільних, соціальних та інших спільних прав, вирішення спірних питань.

Своїми головними завданнями община «Аль-Масар» бачить поширення загальнолюдських цінностей добра, милосердя, гуманізму, справедливості, здорового способу життя, толерантності та виховання повноцінної особистості; зміцнення дружби і взаємовідносин між громадянами різних національностей і конфесій; духовне і культурне виховання молоді; ознайомлення з традиціями, культурою, історією і релігією Сходу; сприяння розвитку наукових, культурних, духовних і спортивних зв’язків з громадськими організаціями та громадянами; співпраця з іншими організаціями, зокрема закордонними, для культурного обміну та взаємодопомоги.

Від самого початку  існування мусульманської общини «Аль-Масар» одним з основних напрямків роботи було підвищення обізнаності  послідовників ісламу в сповідуваній релігії, адже  віра без знання може приводити до негативних проявів. Тому в ІКЦ Одеси з метою релігійної освіти проводяться регулярні лекції з історії виникнення та поширення ісламу, проводяться уроки Корану, вивчається життєпис пророка Мухаммада та історіїї сподвижників, проводиться роз’яснювальна робота щодо сенсів  Послання та хадісів, тлумачаться положення ісламського права.

Крім цього, піклуються в Одесі й про особистісне зростання прихожан, з виховання соціально-активних членів: багато уваги приділяється лекціям, семінарам і тренінгам з вдосконалення лідерських рис, вміння працювати в команді, тайм-менеджменту, посилення комунікативних якостей. Серед багатьох напрямків діяльності «Аль-Масар» особливу увагу приділяє роботі з жінками: заходи, що провадять активісти, сприяють розкриттю духовного та інтелектуального потенціалу жінки, її всебічному розвиткові та особистісному зростанню, стимулюють прагнення до самореалізації в сім’ї та суспільстві.

Лише кілька прикладів діяльності мусульман общини «Аль-Масар»:

2020-2021 роки, що проходять під знаком карантинних обмежень через пандемію коронавірусної інфекції, не змоглипригальмувати автивну роботу одеських мусульман: багато лекцій і тренінгів просто змінили формат і стали проводитися в онлайн-режимі, що навіть сприяло збільшенню аудиторії за рахунок учасників з інших міст України і навіть з-зха кордону.

Традиційно освітня та просвітницька діяльність стає ще більш активною в Рамадан, адже це не лише місяць посту і молитви, а й посиленного навчання («… і говори:« Господи! Примнож мої знання! » (Коран, 20: 114). Лише для жінок лекції проводилися щодня.

Активісти і волонтери ІКЦ «Аль-Масар» м.Одеси не тільки самі є ініціаторами і організаторами різноманітних заходів, направлених на міжконфесійний, міжетнічний діалог і співпрацю і розвінчання хибних уявлень про іслам та мусульман, а й долучаються до загальноміських та загальнообласних заходів, покликаних сприяти порозумінню та злагоді в суспільстві. Один з таких заходів — проведений у 2019 р. УВКБ ООН та ГО «10 апреля» в центрі Одеси «Фестиваль грамотності», програма якого складалася з лекцій, живої бібліотеки, виставки картин, майстер-класів для дорослих і дітей, а також аніматорів для маленьких відвідувачів. 

Мусульмани-волонтери ІКЦ «Аль-Масар» взяли участь в фестивалі, ставши «книгами» живої бібліотеки, пропонуючи бажаючим безпосередньо поспілкуватися з мусульманами і задати питання, щодо ісламу і мусульман, традицій і звичаїв, прав жінок та дітей в ісламі і так далі. Як завжди на подібні заходи мусульмани Одеси привезли й звичайні книги — добірку релігійної і ісламознавчої літератури, яка традиційно викликає великий інтерес в учасників і гостей заходів, і при цьому книги бажаючим роздавалися безкоштовно.

Активна громадська, суспільно-значуща робота, зусилля  що їх докладають одеські мусульмани до справи налагодження та зміцнення  міжетнічного , міжрасового та міжрелігійного діалогу відомі далеко поза межами Одеси, тому не випадково, що в 2021 році  жіночий відділ общини «Аль-Масар» отримав грант Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) на організацію та проведення заходу до Всесвітнього дня біженця під гаслом «Світ без війни». Така назва — не випадкова, адже саме війна — основна причина залишати свої будинки і тікати, рятуючи життя своє і своєї родини. Створення мирного суспільства є загальнолюдським завданням на даний момент . Одеські  мусульмани провели соціологічне опитування з приведенням даних про кількість біженців в Україні, світі, кількості  конфліктів і голодуючих.  З’ясувалося, що  багато людей дуже стурбовані цією проблемою біженців і причиною, що породжує потоки вимушених мігрантів, завдаються пошуками  вирішення цієї проблеми  і готові брати участь в допомозі та підтримці біженців. В рамках заходів до дня біженця з метою ознайомлення суспільства з традиціями, історією та звичаями  країн, звідки найчастіше прибувають шукачі притулку, в рамках міського Фестивалю культур одеські мусульмани представили різні елементи матеріальної та нематеріальної культури, традиційні страви національних кухонь, народні костюми, прикраси тих країн, звідки в даний момент змушені їхати люди.

 Знайомство з національними традиціями і культурою тим більше важливо, що через збройні конфлікти у багатьох країнах відбувається деградація матеріальної і духовної культури, руйнуються історичні пам’ятки, а через значний відтік населення зменшується кількість зберігачів звичаїв. Біженці частіше стурбовані питаннями виживання, пошуку засобів для існування, а не збереженням культури. Як стверджують мусульмани, метою було не лише донесення інформації, а й  зародження в людях милосердя і співчуття : «І це перший крок підтримки, яка потрібна не тільки біженцям, але і кожному з нас!» 

Підписатися На Розсилку