Skip to content Skip to footer

«Ісламський Культурний Центр»

«Ісламський Культурний Центр»

м.Суми,
вул.Сумсько-Київських дивізій 24/2

+380 (50) 654-00-82

Офіційне відкриття мечеті та Ісламського культурного центру в м.Симу відбулась в червні 2016 року.

Мечеть мусульманської релігійної общини м.Суми (ДУМУ «Умма»)  діє при Ісламському культурному центрі (ІКЦ, входить до ГС «Всеукраїнська асоціація «Альраід») 

Організації та відділи, також розташовані в ІКЦ:  офіс регіонального представництва ВАГО «Альраід»; громадська організація «Ісламський культурний центр»,  жіночий відділ (також є членом Ліги мусульманок України).

Ця община є підписантом Хартії мусульман України – декларації мусульманських громад країни про принципи взаємовідносин мусульман, суспільства та держави. Підписана 5 грудня 2016 року, в Київі, уповноваженими представниками 35 мусульманських спільнот України.

Крім задоволення релігійних та духовних потреб, навчання прихожан історії власної релігії, читанню Корану, біографії пророка та сподвижників,  діяльність мечеті та ІКЦ в Сумах спрямована на просвітницьку та культурно-роз’яснювальну роботу, вибудову міжетнічного та міжрелігійного діалогу, оскільки великою цінністю для мусульман України є відсутність у суспільстві ісламофобії і ксенофобії, мирне співіснування на засадах взаємоповаги людей, які сповідують різні релігії і відрізняються за етнічним походженням.

Мусульманська громада міста Суми достатньо динамічно розвивається і має сили та наснагу для добрих справ. Ця активна громада послідовників Ісламу різних національностей гідно презентує мусульман України.

Багато проектів та програм, окремих акцій, що їх ініціюють активісти та волонтери ІКЦ м.Суми, є соціально значущими, адресованими не тільки одновірцям, а кожному  мешканцю міста, аби добросусідство і взаєморозуміння не згасали, а розвивалися і міцнішали.

Прихожани сумської мечеті також беруть участь в заходах, ініційованих іншими громадськими організаціями, налагоджують відносини з громадськими об’єднаннями та спільнотами, будучи переконаними — запорукою хороших взаємин є не тільки взаємоповага, але й взаєморозуміння, тож потрібно прагнути на рівні міжособистісних відносин краще вивчити інших і гідно презентувати себе, свою релігію, культуру.

Серед заходів, які проводять мусульмани общини — акції «Запитай у мусульманина» (зауважимо, ці акції відбуваються у співдружності зі Світовою організацією Mercy for Manking («Милість для людства») в українських містах, де діють Ісламські культурні центри Всеукраїнської Асоціації «Альраід» та  мусульманські общини, що відносять себе до ДУМУ «Умма») — ці акції спрямованії на подолання хибних стереотипних уявлень частини українського суспільства про іслам і послідовників цього віровчення. Мусульмани виходять на вулиці українських міст з банерами, закликаючи до спілкування; розмовляють з перехожими, яких зацікавила можливість дізнатися про сутність ісламу і поставити будь-яке запитання, що стосується ісламу та його послідовників й отримати відповідь «з перших рук», а не зі ЗМІ (де часто-густо інформація є неповною, перекрученою або упередженою), взяти для вивчення релігієзнавчу літературу, буклети тощо.

Щороку мусульмани Сум на свято Курбан-Байрам роздають м’ясо жертовних тварин  нужденним і малозабезпеченим — як одновірців, так і немусульманам з числа переселенців з тимчосово окупованих територій,  із зони АТО/ООС, пенсіонерам, студентам, багатодітним сім’ям.

Сумські мусульмани є  прибічниками чистого довкілля, неодноразово на рік проводять еко-акції, збирають сміття в міськизх парках і скверах та інших зелених зонах, звільняючи від непотрібу місця відпочинку містян — зокрема й береги річки Сумки. Обов’язковими такі заходи є до Всесвітньої годині Землі, що відзначають 21 березня.

Ісламський культурний центр Сум приєднався до масштабного проєкту «Greening of the Planet», ініційованого Благодійним фондом «Озеленення України». Активісти мусульманської громади разом з однодумцями зі студентської організації «Дружба» турбуються про озеленення міста, саджають дерева, в 2021 році  на виділеній містом локації на берегах місцевого озера Чеха заклали  майбутній парк —, адже сказано: «Якщо хтось посадить дерево або засіє поле, і люди, звірі та птахи будуть харчуватися з нього, це буде благодіянням з його боку». В 2020 році сумські мусульмани долучилися до акції «Мільйон дерев за 24 години» — глобальної ініціативи, яка реалізується у більш ніж 100 країнах світу.

Щорічно активісти ІКЦ м.Суми проводять заходи, приурочені до Всесвітнього дня хіджабу — дати, запровадженої американською мусульманкою Назмою Хан, аби донести до суспільства інформацію про значення й цінності хіджабу для мусульманок, історію їхньої боротьби за право носити одяг, приписаний Кораном і водночас брати участь у суспільному житті, реалізуючи свій потенціал.  Активістки ознайомлять гостей з історією виникнення Дня хіджабу, розповідають — що таке хіджаб як загальні вимоги до зовнішнього вигляду та моральності жінки, підносять слухачам поняття про «зовнішній» і «внутрішній» хіджаб тощо; знайомлять з традиціями носіння жінками хусток та інших головних уборів у слов’янських культурах; пояснюють — хоч носіння хустки жінкою нині асоціюють з Ісламом, насправді ця традиція є і в християнстві, і в юдаїзмі; знайомлять з традиційним одягом та сучасною модою мусульманських країн, розповідають про сестер по вірі, що досягли значних успіхів — в історії та сучасності, і про життя мусульманок в Україн; розповідають, як мусульманки намагаються  красиво та стильно виглядати, не порушуючи приписів Ісламу; дають майстер-класи із зав’язування хусток і шаликів — будь-яка гостя зможе приміряти вподобаний образ і отримати головний убор в подарунок; також проводяться майстер-класи з  розпису рук хною (з розповіддю про виникнення й розвиток цієї традиції), та частування.

Сумські мусульмани також збирають кошти для потреб інтернатних закладів, опікуються малозабезпеченими та вразливими верствами населення.

Підписатися На Розсилку