Skip to content Skip to footer

“Нижня Апша-Местечень”

“Нижня Апша-Местечень”

Закарпатська обл.,
с.Нижня Апша,
вул.Журжень 6-А

+380 (96) 462-77-55

Контактна Особа:

Основні історичні відомості:

Перші Дослідники Біблії (колишня назва Свідків Єгови) в Нижній Апші (нині Солотвинський район Закарпатської області) з’явилися близько 1921 року. Чоловік на ім’я Андраш, який був родом із Нижньої Апші, познайомився з ученнями Дослідників Біблії в Америці і повернувся на батьківщину, щоб проповідувати своїм односельцям. Через якийсь час Андраш поїхав з Нижньої Апші, але на той момент в селі вже була активна група місцевих вірян. У 1932 році вони звели будівлю для поклоніння. Збереглися імена деяких учасників того будівництва: Ільїш Буга, Михай Отоцулуї, Василь Плачинта, Флоря Томок, Георге Піхушка. Пізніше, коли у 1935 році Свідки Єгови стали називати свої культові будівлі Залами Царства, таку назву отримала і будівля в Нижній Апші. Це був перший Зал Царства на теренах України.

Хортистьский режим, який у 1939 році окупував Закарпаття, жорстоко переслідував Свідків Єгови. Зал Царства був закритий, а значну кількість Свідків з Нижньої Апші було ув’язнено в місті Надьканіжа. Тимчасово ситуація полегшилася в 1944 році, коли Закарпаття зайняла Червона армія: ув’язнених в угорських таборах і в’язницях Свідків звільнили, відновилося відкрите проведення християнських богослужінь. Але невдовзі радянська влада теж обмежила діяльність Свідків, а в 1947 році всі Зали Царства в Закарпатті були конфісковані. 

Як і по всьому Радянському Союзі, Свідки Єгови стикалися із забороною проводити богослужіння і користуватися релігійною літературою, з арештами та ув’язненнями. Але попри це Свідки продовжували проповідувати, а їхня кількість у селі дедалі зростала. Станом на 1950 рік у Нижній Апші існувала одна громада, а станом на 1980 рік — сім громад.

Сучасна діяльність:

Отримавши визнання і державну реєстрацію в 1991 році, Свідки Єгови в Нижній Апші одразу почали планувати будівництво Залу Царства. У вересні 1993 року було урочисто відкрито комплекс з чотирьох аудиторій із розсувними стінами. Ця унікальна конструкція дозволяє проводити щорічні богослужіння Свідків Єгови, на які з’їжджаються Свідки з сусідніх районів. 

Зростання кількості Свідків Єгови привело до унікальної ситуації: Нижня Апша має найвищу долю Свідків Єгови серед населення в Україні. За підрахунками станом на 2018 рік Свідками Єгови в цьому селі є кожен четвертий мешканець, а найголовніше богослужіння року — Спомин смерті Ісуса Христа — відвідало близько 50 відсотків населення. На сьогоднішній день у селі Нижня Апша побудовано вісім Залів Царства, в яких проводять богослужіння 18 громад. Наприклад, у громаді Нижня Апша-Местечень зараз 95 вірян віком від 14 до 98 років. Свідки Єгови ведуть тут соціально-активну діяльність, за яку отримали нагороду.

Підписатися На Розсилку