Skip to content Skip to footer

Релігійна Громада Прогресивного Іудаїзму м.Луцьк

Релігійна Гомада Прогресивного Іудаїзму м.Луцьк

м.Луцьк,
вул.Б.Хмельницького 6

+380 (33) 272-39-26

+380 (33) 272-34-83

Основні історичні відомості:

Релігійна громада прогресивного іудаїзму міста Луцьк, Волинської області була створена в 1999 році на базі Волинської обласної організації Українського товариства єврейської культури (офіційно зареєстрована 30 березня 1993 року).

Члени громади  проводять заходи з поліпшеннґя умов роботи громади та численних штатних та громадських структур регіонального філіалу «Хесед-Готліб» Рівненського благодійного єврейського фонда «Хесед-Ошер», надаючи підтримку та допомогук понад 700 євреям Луцька та Волині, ; сприяють відродженню  та розвитку єврейської общинного життя. 

Сприяє розвитку громади Луцька об’єднання зусиль  та можливостей єврейських організацій та структур під одним дахом Общинного центру – Хесед, відділення Єврейського агентства «Сохнут», відділення Міжнародного жіночого проєкту «КУешер», відділення Львівського благодійного фонду «Хевра».

В 2002 році за сприяння Ізраїльського Культурного Центра в громаді було відкрито недільну школу. Для дорослих членів громади  — група вивчення єврейської історії та традиції (проєкт «Єврейська самосвідомість» ЄА «Сохнут»); для євреїв Волинської області в містах Нововолинськ, Ковель, Володимр-Волинський діяли групи вивчення єврейської традиції та історії.

Діють багато освітніх та релігійних програм; по отриманні будівлі синагоги в першу чергу  було оснащено залу для здійснення релігійних обрядів, вивчення Тори. Кожний Шаббат члени громади  проводили Каббалат Шаббат та ранкові суботні молитви.

Створено унікальну відеотеку з матеріалами єврейської тематики стараннями волонтерки, членкині громади Лариси Карп.

З 2001 року діє клуб «Яхад» шанувальників історії та традицій Ізраїля, відзначаються пам’ятні дати на ювілеї.

В 2002 року завдяки отриманому грунту від «Кешер» було відкрито комп’ютерний центр, де навчають осіб різних національностей та віровизнання, в тому числі дітей з місцевого інтерната.

В травні 2007 року жіноча грпуппа проєкту «Кешер» Луцької обющини в рамках проєкту «Повернення Тори» отримала в дар від американських жінок Сувій Тори.

При громаді активно діють численні релігійні, освітні культурно-просвітницькі програми та проєкти для дітей, молоді, молодих родин, людей середнього та похилого віку.

Створено єврейський вокальний дуєт Тетяни Плотнікової та Бориса Галустяна, що став лауреатом Всеукраїнського конкурсу «Шалом, Україно!»; гордістю громади є експериментальний театр-студія «Хохма» (керівник – Валентина Тумаркіна).

Керівниками релігіних програм громади є Сергій Швардовський та Ольга Козирська. Їхнє особисте прагнення духовного вдосконалення, допомога Головного рабина Києва та України громад Прогресивного іудаїзму та керівництва РОГПІУ допомагають їм бути істиними духовними лідерами громади, а також щоденно вирішувати трудне завдання «тикун ацмі» (вдосконалення себе та «тикун олам» (вдосконалення світу).

Єврейська община Луцька — одна з найдавніших на Волині — вперше вона згадується в привілеях, дарованих луцьким євреям намісником Литви майбутнім великим князем Вітовтом в 1388 році. В 1600-му році  єврейська громада Луцька отримала від короля Сигізмунда ІІІ право на самовряґдування для єврейського кварталу, його ж розпорядженням частина старовинної фортеці була передана під синагогу. 

За 1920-39 рр., коли Луцьк перебував під владою Польщі, кількість євреїв в місті становила 46% населення, громада мала багато соціальних та культурних закладів, в тому числі мережу шкіл Тарбут, видавався щотижневик на ідіш, а кількість синагог сягнула 50-ти. 

В 1939 році, коли Луцьк було зайнято радянськими військами, влада почала придушувати єврейське суспільне життя, діяльність громадських та політичних організацій була забороненою, їхні лідери були ув’язнені. Євреї-підприємці постраждали в ході проведення націоналізації приватних підприємств, багато біженців, що прибули в місто, рятуючись від нацистів з окупованої на той час Польщі, були відправлені в заслання у внутрішні райони СРСР.

По окупації Луцька німецько-нацистськими військами в перші ж дні німці знищили 5 тис. євреїв, в жовтні 1941 було створено єврейський „трудовий“ табір, євреїв сконцентрували в гетто – більша частина мешканців, 17 тисяч осіб, були вбиті нацистами. 

Підписатися На Розсилку