Skip to content Skip to footer

Релігійна Громада Прогресивного Іудаїзму «Бет Ам»

Релігійна Громада Прогресивного Іудаїзму «Бет Ам»

м.Полтава,
вул.Кричевського 10

+380 (53) 261-23-03

Основні історичні відомості:

В радянські часи в перебігу антиєврейської кампанії в 1959 році було закрито єдину діючу в місті синагогу, впрововж 1961-1964 років антисемітські дії влади тривали — під надуманими приводами „боротьби з розкраданням соціалістичної власності“ активні члени єврейської громади міста були репресованими, отримали  тривалі терміни ув’язнення і деякі — смертні вироки. Все це сприяло тому, що багато євреїв покинули місто й переїхали до Ізраїлю, США, Канади, Німеччини та інших країн.

Відновлення єврейського культурного та релігійного життя в Полтаві почалось наприкінці 1980-х років, перед самим розпадом СРСР.

Полтавська релігійна громада прогресивного іудаїзму була зареєстрована в 1999 році й стала першою офіційно зареєстрованою єврейською общиною в місті. Вона налічувала трохи більше 30 членів. Першою базою для підтримки громади та її розвитку став благодійний центр «Хесед нефеш».Громада викликала велику цікавість єврейської молоді, при ній було створено молодіжний клуб, сформовано єврейський театр «Аідіше мазл».

З 2000 року  в РГПІ починає працювати Аліна Трейгер, студентка Інституту сучасного іудаїзму «Махон», що стала справжнім духовним лідером громади і саме з її появою громада почала активно отримувати релігійне наповнення, почали регулярно проводитися служби Каббалат Шаббат, Авдала, заняття з  вивчення історії народу та єврейської традиції.

Крім релігійних, з’явилися освітні та культурно-просвітницькі програми, молодіжний клуб почав працювати для 3 вікових категорій (дитяча, підліткова та студентська групи); створено ВІА «Цадик Джаз» (він згодом став неодноразовим переможцем різних фестивалів та конкурсів, зокрема й Всеукраїнського конкурсу народної творчості, переможцем щорічного конкурсу єврейських талантів України «Шалом, Україно!», їздив з концертами в різних містах України).

Зі зростанням кількості членів общини виникла по треба в створенні недільної школи, курсах з підготовки  до Бар/бат-міцви, молодь стала відвідувати семінари з підготовки мадрихів (лідерів) молодіжного реформістського Руху Нецер.

З 2003 року завдяки Головному рабину Києва і України громад прогресивного юдаїзму, духовному лідеру Релігійного Об’єднання громад Прогресивного юдаїзму України  Олександру Духовному у полтавської громади з’являються побратими з громади «Бет ам» Лос-Альтос-Хілс (Каліфорнія, США), а сама полтавська громада приймає ім’я побратимів «Бет ам» — «Дом народів».

В 2004 році при громаді організовано жіночий клуб, основною метою якого стало підвищення єврейського самоусвідомлення жінок та привленення іудаїзму в їхнє повсякденне життя.

В 2007 році жіночий клуб отримав безцінний дар від Міжнародного Проєкту «Кешер» – Сувій Тори, що став духовним центром громади прогресивного іудаїзму.

Підписатися На Розсилку