Громада Святого Апостола Павла м.Одеси
м.Одеса,
вул.Новосельського 68
+380 (99) 655-24-09
+380 (98) 335 -23- 21
Історична довідка:
Німці як національна меншина здавана проживали в Одесі. Перший лютеранський пастор в Одесі призначений ще у 1804 р. за наказом графа Рішельє. А з 1812 р. Одеса стала резиденцією лютеранського єпископа (суперінтенданта), юрисдикція якого охоплювала майже всю південну і східну Україну (Катеринославську, Київську, Полтавську, Таврійську та Херсонську губернії).
Першу будівлю євангельської церкви споруджено в 1825–27 рр. У звязку із ростом громади через 70 років реконструйована. У 1897 р. стала третьою за величиною в Російській імперії.
В радянські часи лютерани зазнали масових репресій. Саме тоді заарештовано останнього пастора Одеського приходу Карла Карловича Фогеля, якого розстріляли 27 жовтня 1937 р. Крім того церковний регент і органіст, професор Одеської консерваторії та концертмейстер Одеського оперного театру Теофіл Данилович Ріхтер був розстріляний разом з іншими 23 членами «німецькій» церкви в жовтні 1941 р., незадовго до вступу німецькорумунських військ до Одеси. Хрест з кірхи зняли в радянські часи – в 1938 р., тоді ж в храмі були припинені богослужіння. У період румунської окупації Одеси церкву Св. Павла знову відкрили 7 грудня 1941 р., там проходили богослужіння аж до кінця грудня 1943 р. Духовне служіння в Одеському приході у цей період здійснювали лютеранські пастори з німецьких громад в Румунії. Всього за цей період більше 20-ти пасторів з німецькомовних громад Трансільванії прийняли участь у відновленні церковного життя в Одесі.
Після війни церкву Св. Павла спіткала сумна участь. Тривалий час кірху використовували як спортивний зал та склад Інституту зв’язку. В 1976 р. сильна горіла і була майже знищена.
Віруючі лютерани Одеського відділення товариства «Wiedergeburd» («Відродження») 16 жовтня 1990 р. офіційно зареєстрували в державних органах Євангельсько-лютеранську громаду Одеси, яка стала першою громадою на Україну, знову створеною після знищення Лютеранської Церкви в радянський період.
У 1993 р. НЄЛЦУ отримала державну реєстрацію в Україні. Її центром стала Одеса, а кафедрою — храм святого Павла.
В 2010 р. завдяки меценатам і зусиллям громади кірху відновили і відкрили для вірян.
Нині в Одесі діє кірха Св. Павла відома як лютеранський кафедральний собор Святого Павла Німецької Євангельсько-лютеранської Церкви України. Це релігійний центр лютеран України німецької церковної традиції, а також історична будівля і архітектурна пам’ятка державного значення, в якій розміщується кафедра Єпископа всієї Церкви України.
Сучасне життя:
Останні роки в житті одеського духовного центру лютеран були непростими. Виникли суперечки між старим і новим керівництвом, які вирішені в судовому порядку на користь прогресивної частини прихожан.
Попереднє керівництво вважає себе легітимним і не пускає нових керівників в собор.
Одеська кірха, якій понад 120 років, за часів незалежності стала справжньою окрасою міста. Після радянського занепаду на неї витратила чималу суму благодійних грошей – понад 6 млн євро. Після відновлення кірху продовжували підтримувати лютерани Німеччини – Баварська Євангелічно-Лютеранська Церква. Однак кілька років тому ця підтримка припинилася, і у цьому та загальному занепаді духовного центру лютеран Одеси нове керівництво Кірхи звинувачує колишнє керівництво.
Одна з претензій нового керівництва до попередників – значне зменшення кількості парафіян. Колись лютеранська громада офіційно налічувалось від 2 000 до 2 500 членів, зараз – 1000; було 31 громада, зараз 23. Втрачені/продані приміщення церкви в селі Петродолинському в Овідіопольському районі Одеської області, у Полтаві, Кривому Розі та Білій Церкві.
Відновивши юридичний контроль над церквою, новому керівництву треба попрацювати над відновленням колись регулярного релігійного життя лютеран Одеси і України. Треба відновити розірвані зв’язки з лютеранськими Церквами інших країн, в тому числі з Євангелічно-Лютеранською Церквою Баварії – головним партнером НЄЛЦУ, за чиї кошти і відновили з руїн будівлю кірхи в Одесі.
За даними сайту богослужіння відбуваються у неділю, деннна молитва — вівторок-пятница, хор – субота, вечірня молитва — субота
Діє клуб англійської мови для дітей і дорослих