Skip to content Skip to footer

Бердянська Громада Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви України

Основні історичні відомості:

Зі щоденника Бердянського літописця Василя Крижановського відомо, що з 1838 року німецька слобідка (зараз цей район Бердянська має назву «Колонія») починають заселяти німці. Вони висаджують там сади та виноградники. Богослужіння лютеран на той час відбувалися на приватній квартирі. У 1849 році було збудовано шкільно-молитовний будинок. 

Офіційно ж лютеранська германо-латинсько-естонська парафія Нойштутгард-Бердянськ була зареєстрована 9 червня 1865 року. До неї увійшла й Бердянська громада, яка була зареєстрована 22 липня 1865 року. Членами спільноти стали німці-колоністи. Осередок налічував тоді близько 200 осіб. 

У приході служили пастори Людвіг Целлер (1867-1874), Вільгельм Хайне (1875-1894), Георг Рат (1894-1905), Микола Дерінгер (1907-1918), Едуард Луфт (1918-1922), Зімон ), Карл Крентц (1929-1933). 1901 року почалося будівництво лютеранського храму. 26 вересня 1903 року відбулося освячення кірхи Христа Спасителя (Erlöserkirche). Будували храм на пожертви членів громади, яка на той момент налічувала понад 1000 осіб. Разом з храмом було збудовано Будинок громади і відкрите парафіяльне лютеранське училище.

Церква існувала до середини 30-х років ХХ століття, а потім радянська влада її закрила. Пастори були репресовані. У 1941 році, у зв’язку зі вступом СРСР у війну, всі громадяни німецької національності, які становили основу приходу церкви, були виселені з постійного місця проживання. У післявоєнні роки у храмі розташовувалася школа № 3, а потім, у 70-ті роки ХХ століття, будівля була передана Бердянському педагогічному інституту. 24 червня 1997 лютеранська громада була відроджена за участі нащадків бердянських лютеран. 

Сучасне життя громади:

Богослужіння у літній період проходять у  кірсі Христа Спасителя, у зимовий — у Будинку громади. Реставрація кірхи ще не завершена. Історично громада в літургійному житті дотримується німецьких лютеранських традицій, проте вона ніколи не була і не є Церквою однієї національності або однієї мовної групи, вона завжди відчинена для всіх християн.

Нині численність громади налічує 50 осіб. Крім головного недільного богослужіння, яке починається о 10.00, протягом тижня також читають вечірні молитви (середа, 17.00) та полуденні молитви (субота, 12.00).

Церковне життя не обмежується лише богослужіннями. Для молодих членів громади та для дорослих, які вирішили стати лютеранами, щотижня проводять заняття конфірмаційної школи. На них вивчають основи християнської віри. Вокальна група проводить репетиції та вчить пісні до церковних свят. 

Громада має різні види служіння: заняття з дітьми, вивчення Біблії, жіночий клуб, християнський кіноклуб, тематичні семінари. Нещодавно з’явилася християнська програма  «Зцілення душевних ран». Проєкт засновано на біблійних принципах та принципах психології. Програма вже отримала багато позитивних відгуків від учасників та закріпилася у громаді на постійній основі.

Громада розвиває і дияконічне служіння – допомогу людям, які цього потребують. За відсутності фінансовоємних дияконічних проєктів церква надає посильну допомогу нужденним. У холодну пору року відбувається збирання одягу для безпритульних та продуктів харчування для голодних. Організовують і благодійні ярмарки для збирання коштів на дияконію.

Бердянська громада бере участь у дияконічних проектах усередині НЄЛЦУ, а також підтримує власних членів спільноти, якщо вони відчувають у цьому гостру потребу. У співпраці з католицькою релігійною місією «Карітас-Спес-Бердянськ» у різдвяний період бердянський осередок підтримує дітей із малозабезпечених сімей святковими подарунками.

Особливо варто відзначити тісне співробітництво бердянських лютеран із Центром німецької культури «Фройндшафт». Коріння цієї співпраці веде до початку відродження бердянської громади.

Осередок дружить також із православними християнами. Приміщення сторожового будинку громади бердянські лютерани надали у тимчасове користування першій офіційно зареєстрованій у Запорізькій області новій громаді Православної Церкви України.

Історичний комплекс будівель громади є також культурною спадщиною Запорізького краю. Незважаючи на незакінчене відновлення кірхи, у ній проводять екскурсії. У 2021 році кірха та інші будови комплексу внесено до списку історико-архітектурних об’єктів культурної спадщини.

Підписатися На Розсилку