Skip to content Skip to footer

Полтавська Іудейська Релігійна Громада «Хабад Любавич»

Полтавська Іудейська
Релігійна Громада
"Хабад Любавич"

м.Полтава,
пров.Хоткевича 9

+380 (53) 263-12-67

Основні історичні відомості:

Серед причин появи євреїв у Полтаві називаються різні: і
політичні, і соціальні, і економічні. Під час Революції 19051907 років Полтава була одним з небагатьох міст, де не було єврейських погромів. Цього вдалось досягти завдяки організації загонів самооборони та особистому втручанню письменника Володимира Короленка. Та після приходу радянської влади права євреїв утискали, а також закривали синагоги та єврейські школи.

Єврейська громада у Полтаві сформувалась десь 1880 року, а 1930 році для них у Полтаві все скінчилося. Тобто, за життя однієї людини протягом 50-ти років, можна було бачити, як формувались інституції громади, її соціальне життя, а потім все було знищено.

Під час пожежі у великій хоральній синагозі, у будівлі згоріли 46 свитків Тори (рукописний пергаментний сувій з текстом, який використовують для щотижневого публічного читання в синагозі). Попіл цих сувоїв у 25 скринях поховали на цьому ж кладовищі 1911 року.

Краєзнавець Іцхак Констянтинов народився 1964 року. Говорить, що на той час у Полтаві існував невеликий осередок єврейської громади.

Сучасне життя громади:

Єврейська громада 1930 року фактично зникла. Сталося це після репресій з боку радянської влади, розповідає Іцхак Констянтинов. Євреї, звісно, лишились, але громада з її синагогами, школами, лікарнями та зібраннями перестала існувати. Її відновлення розпочали вже за часів незалежної України. Є рабин, є релігійне життя, є свята, на які можна прийти, є міська громада. Життя громади не таке як в Одесі чи у Києві, але на свята до тисячі людей може зібратися.

Полтавська іудейська релігійна громада «Хабад Любавич» була створена в липні 2001 року молодим рабином Йосефом Сегалем, який щойно прибув з Ізраїлю. На той момент у місті не було офіційно оформленого об’єднання євреїв. Завдяки створеній організації представники єврейського етносу отримали можливість самовиражатися, громада стала культурним джерелом для підростаючого покоління євреїв.

Підписатися На Розсилку