Полтавська іудейська релігійна громада «Хабад Любавич»

ПОЛТАВСЬКА ІУДЕЙСЬКА РЕЛІГІЙНА ГРОМАДА «ХАБАД ЛЮБАВИЧ»

м. Полтава, пер. Хоткевича, 9
+380 (53) 263-12-67

Основні історичні відомості:

Серед причин появи євреїв у Полтаві називаються різні: і
політичні, і соціальні, і економічні. Під час Революції 19051907 років Полтава була одним з небагатьох міст, де не було єврейських погромів. Цього вдалось досягти завдяки організації загонів самооборони та особистому втручанню письменника Володимира Короленка. Та після приходу радянської влади права євреїв утискали, а також закривали синагоги та єврейські школи.

Єврейська громада у Полтаві сформувалась десь 1880 року, а 1930 році для них у Полтаві все скінчилося. Тобто, за життя однієї людини протягом 50-ти років, можна було бачити, як формувались інституції громади, її соціальне життя, а потім все було знищено.

Під час пожежі у великій хоральній синагозі, у будівлі згоріли 46 свитків Тори (рукописний пергаментний сувій з текстом, який використовують для щотижневого публічного читання в синагозі). Попіл цих сувоїв у 25 скринях поховали на цьому ж кладовищі 1911 року.

Краєзнавець Іцхак Констянтинов народився 1964 року. Говорить, що на той час у Полтаві існував невеликий осередок єврейської громади.

Сучасне життя громади:

Єврейська громада 1930 року фактично зникла. Сталося це після репресій з боку радянської влади, розповідає Іцхак Констянтинов. Євреї, звісно, лишились, але громада з її синагогами, школами, лікарнями та зібраннями перестала існувати. Її відновлення розпочали вже за часів незалежної України. Є рабин, є релігійне життя, є свята, на які можна прийти, є міська громада. Життя громади не таке як в Одесі чи у Києві, але на свята до тисячі людей може зібратися.

Полтавська іудейська релігійна громада «Хабад Любавич» була створена в липні 2001 року молодим рабином Йосефом Сегалем, який щойно прибув з Ізраїлю. На той момент у місті не було офіційно оформленого об’єднання євреїв. Завдяки створеній організації представники єврейського етносу отримали можливість самовиражатися, громада стала культурним джерелом для підростаючого покоління євреїв.

Щоб дізнатися більше про ХАСИДИЗМ перейдіть за посиланням

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: