Алан Декорі
За своє понад 20-річне існування Всеукраїнська асоціація «Альраід» відкрила багато ісламських культурних центрів у різних куточках України, від Сходу до Заходу, але до 2020 року такого закладу не було на Буковині. В Чернівецькій області покоління за поколінням разом жили і взаємодіяли представники різних етносів, вірні різних віровчень — українці, румуни, поляки, росіяни й багато інших — тобто Буковина є колискою і «невичерпним джерелом» культур, традицій, звичаїв, які відроджуються і розвиваються.
Багатонаціональна мусульманська громада Чернівців спромоглася придбати ділянку землі й за допомогою добродійників звела будівлю, де розміщуються численні відділи ІКЦ й діє мечеть, підпорядкована Духовному управлінню мусульман України «Умма».
Центр став першим мусульманським осередком на Буковині, що об’єднує у своїй діяльності релігійний, культурно-просвітній і соціальний напрями. Його поява викликана як потребою розвитку мусульманської громади регіону, так і потребами громади Чернівців, що прагне розвивати рідне місто як осередок дружби й добросусідства між представниками різних конфесій, національностей і привабливий майданчик міжнародного культурного обміну.
З кожним новим заходом, що організовують і проводять активісти й волонтери ІКЦ, містяни дізнаються більше про сам центр, про Іслам і мусульман. Лекцій і зустрічей могло б бути більше, та оголошена пандемія значно обмежує можливості реалізації планів та програм.
З пом’якшенням карантинних обмежень в лютому 2021 року активістки-мусульманки змогли провести „живий“ захід з нагоди Всесвітнього дня хіджабу — дня солідарности з жінками-мусульманками, що обстоюють своє право на хіджаб. Як пояснюють активістки, у світі мусульманки здебільшого стикаються з двома крайнощами: з одного боку, подекуди з місцевими традиціями, що зовсім позбавили їх визначених Кораном прав і повернули в передісламські часи, а з іншого боку — з «борцями за свободу» в країнах Заходу. З «рятівниками», які вважають, що порятунок полягає в тому, щоб допомогти зняти з жінки хустку та звільнити її з полону одягу. Коли мусульманки говорять «рятівникам» і «борцям за свободу», що мусульманки подібного «порятунку» не потребують, в очах рятівників бачиш подив і нерозуміння.
«У демократичних країнах жінки далі борються за носіння хіджабу, відзначаючи, що це — наш вибір: віра, краса, гармонія, комфорт, скромність, натхнення, жіночність, захист тощо. Для кожної — своє. А активістки у країнах із традиційним укладом життя далі борються за свої права, дані їм Господом. У нашій країні ми вже маємо право робити фото в хіджабі на документи, але ще є багато проблем із працевлаштуванням, упередженим ставленням, нерозумінням та іншим», — говорять активістки. Тож прагнучи пояснити справжній стан справ, розповісти про справжні прагнення мусульманок і ставили перед собою організатори заходу в Чернівецькому ІКЦ.
В бібліотеці ІКЦ «Буковина» всі охочі можуть поглиблювати свої знання — її збирають не лише не лише для членів общини «Танмія». Кожен містянин за потреби може кристуватися тут літературою: релігійною та релігієзнавчою, історичними та краєзнавчими дослідженнями, біографічними розвідками.