Релігійну громаду мусульман в Черкасах офіційно зареєстровано в 2013 році, до цього вона існувала і забезпечувала потреби — духовні та релігійні — неофіційно. Нині РГМ забезпечує виконання релігійних потреб — п’ятиразова молитва та обов’язкова спільна п’ятнична молитва (джума-намаз), відзначення релігійних свят, виконання ритуалів (ніках (укладання шлюбу), обряди з нагоди народження дитини (ім’янаречення і ін.), допомагає в здійсненні циркумцизії (суннат)¸ проводжає в останню путь померлих дженазе-намазом.
Одним з видів діяльності громади є поширення релігійних знань, відповідних ісламському віровченню: проводяться як загальні, так і індивідуальні уроки з історії релігії, вивчення Корану, життєдіяльності пророка та його сподвижників, історії поширення ісламу в світі. Уроки проводяться для всіх охочих без поділу на вік та стать, тобто – для чоловіків, жінок і дітей.
Також відбуваються просвітницькі заходи й для немусульман, оскільки поширення достовірної інформації про Іслам, спростування хибних стереотипів щодо цього віровчення та його послідовників має велике значення для створення атмосфери толерантності та добросусідства в суспільстві. При цьому під час таких заходів йдеться й про небезпеку екстремістських течій як в ісламі, так і в інших віровченнях, що часто-густо виникають саме через невігластво і й нетерпимість до світоглядних переконань інших людей, через неглибоке та поверхневе знання про власну релігію. Тому під час таких заходів мусульмани громади підкреслюють несприйняття будь-яких форм і проявів екстремізму і тероризму.
Прагнучи збереження миру і спокою в суспільстві, толерантного та шанобливого ставлення одне до одного в міжетнічних і міжконфесійних відносинах як у Черкасах, так і в загальнодержавному і світовому масштабі, РГМ «Салям» піклується про особистісне зростання вірян, проведення просвітницьких заходів щодо вивчення історії та культури як власної релігії, так і ознайомлення з культурою та світоглядними переконаннями послідовників інших віровчень задня подолання негативних явищ в суспільстві — таких як ксенофобія та нетерпимість. Тож в Черкасах мусульмани є ініціаторами проведення спрямованих на налагодження діалогу та співпраці на благо усього суспільства міжрелігійних та міжконфесійних заходів за участі як мусульман, так і немусульман.
В РГМ «Салям» крім задоволення релігійних і духовних потреб своїх членів, реалізують соціально-значущі проєкти та програми, спрямовані на підтримку родини та сімейних цінностей, виховання майбутнього покоління в на засадах морально-етичних приписів ісламу та загальнолюдських цінностей; мусульмани беруть участь в екологічних акціях, часто співпрацюючи в цьому з іншими громадськими організацями та спільнотами.
Особливе значення для мусульман м.Черкаси (як і для їхніх одновірців у всій Україні) мають акції з допомоги малозабезпеченим, самотнім, особам похилого віку, підопічним інтернатних заходів тощо. Це підкреслює унікальність ісламу , в якому пріоритетними є милосердя, милість і доброта над іншими аспектами моральної сфери життєдіяльності людини. Мекканські сури сповнені аятів, в яких йдеться про милосердне ставлення до знедолених, сирот, вдов і незаможних. В цьому і є справжня природа, сенс Ісламу, викладені в Священному Корані і хадісах пророка Мухаммада. Іслам закликає мусульман до милосердя, терпіння і солідарності, наказує допомагати людям в тих справах, які зближують з Богом: «Допомагайте один одному в благочесті і богобоязливості, але не допомагайте один одному в гріху і посяганні». Істинний віруючий не відвертається від людей, як і не розділяє їх за спорідненням, національними та іншими ознаками. Іслам, як і багато релігій, закликає тільки до миру і злагоди, а всі, хто спотворює цей сенс, переслідують лише власні корисливі цілі.
На заходи, пов’язані з мусульманськими святами і подіями, РГМ «Салям» запрошує не тільки одновірців, а й немусульман. Це сприяє єднанню поліетнічного, мультикультурного українського суспільства і демонструє відкритість мусульман до спільної роботи на благо України, ґрунтуючись на загальнолюдських цінностях.