Лєна Зима
Історія громади м.Києва:
Перші віруючі нової релігії Бахаї з’явилися на теренах України ще в кінці 19 – на початку 20 століття, але на даний час їх імена нам не відомі. Проте на деяких будівлях в м.Києві, побудованих приблизно в цей час, є символічні зображення віри, що свідчать про те, що вони належали саме послідовникам віри бахаї.
Віра Бахаї в Україні почала своє відродження – розвиток в 90-х роках 20-го століття, коли залізна завіса, створена за часів Радянського Союзу, впала і іноземці могли нарешті пересікати наші кордони. Одними з перших були послідовники Віри Бахаї. Їх називали «піонерами», бо вони першими сміливо їхали в різні країни світу, щоб донести Послання Бахаулли до тих народів, які в силу різних обставин не знали про це.
Першими піонерами в Україні були представники нової релігії з США, Канади, Німеччини та інших країн. Вони розповідали про нового Посланця Бога – Бахауллу і Його Предтечу – Баба, про нові принципи побудови духовної цивілізації, які не могли залишити чисті і підготовлені Богом душі до сприйняття історії становлення нової релігії в різних куточках світу. На той час Віра Бахаї вже була розповсюджена на п’яти континентах серед людей різного віросповідання і рас, різного віку, статі, освіти, достатку і добробуту.
Піонери допомагали становленню громади на всіх рівнях. Вони проводили велику просвітницьку роботу, розповідаючи зацікавленим історію Віри, яка зародилася на просторах отоманської імперії в середовищі фанатично налаштованих мусульман, які вважали Мухаммада останнім Пророком. Проте, навіть серед них було дуже багато віруючих, які повірили в те, що нова віра від Бога і готові були віддати своє життя за Його Посланців.
В Києві Віра Бахаї розвивалася досить швидко. В липні-серпні 1990 року ансамбль бахаї «Day Star» гастролював в СРСР. Ансамбль побував в Ленінграді, Києві, Чернівцях і Одесі. Це були співаки з 15 країн світу. Коли група приїхала перший раз в Київ, там було 3 бахаї. Після відвідання Одеси кількість бахаї в Києві виросло до 19. Тоді ж з’явилися перші бахаї в Одесі, Харкові, Черкасах, Чернівцях.
В Києві громада бахаї почала створюватися з 1989 року і 2 вересня 1990 року були обрані перші Місцеві Духовні Збори (МДЗ) громади бахаї в столиці України. Згідно Адміністративного Порядку Бахаї право на створення МДЗ надається громадам тоді, коли кількість членів громади дорівнює або перевищує 9 чоловік.
Створення такого Інституту як Місцеві Духовні Збори в будь-якій громаді – це крок до побудови Нового Адміністративного Порядку, який був заповіданий Самим Бахауллою. Місцеві Духовні Збори організують членів громади вивчати Писання і розповсюджувати Віру, нести Слово Бога до людей і духовно розвиватися самим.
За 10 років громада бахаї налічувала вже близько 130 дорослих членів. Її зусиллями та піонерами з різних країн і піонерами, які вже були підготовлені в Україні, з’явилося близько 65 осередків бахаї в багатьох областях, як на сході, так і на заході, як на півночі, так і на півдні. На сьогодні в громаді бахаї Києва налічується близько 150 чоловік, але в останні роки не всі, хто сповідує принципи Віри Бахаї, повинні обов’язково реєструватися. Це добровільний акт і ми називаємо таких послідовників принципів Віри Бахаї нашими друзями, залишаючи на їх сумлінні відношення з Богом.
В 1990-х роках в Державному комітеті у справах релігій офіційно була зареєстрована громада бахаї міста Києва. Це дало поштовх для створення нових інституцій в рамках Віри, а також легально проводити більш широку діяльність в громаді бахаї Києва. В 1996 році за рішенням Всесвітнього Дому Справедливості повсюдно розпочалося створення Інститутів навчання бахаї, які використовували матеріали, розроблені Інститутом Рухі в Колумбії. Це був новий на той час підхід для масового вивчення Писань Віри Бахаї з використанням практичних компонентів в процесі навчання. В України було створено два таких Інститути – в Києві і Одесі. Вони поступово накопичували досвід і, з часом, стали тим простором, де кожен бажаючий міг, під керівництвом ведучого, пройти послідовно навчальні курси. До вивчення цих курсів можуть залучатися всі бажаючі, хто хоче ознайомитися з Писаннями Віри Бахаї, починаючи від роздумів про сакраментальні цінності, такі як душа, дух, сенс життя і смерті, духовні принципи і цінності, до служіння в сім’ї і суспільстві, виховання дітей, підлітків і молоді, пошук партнера для спільного життя, підготовка до шлюбу, чесноти до шлюбу і в шлюбі, співпраця і кооперація, консультація і змагання, конкуренція і єдність – чи можна їх поєднати в реальному житті і багато інших духовних концепцій.
Останні роки позначені визначними історичними подіями, які в майбутньому людство буде відзначати так само велично і пишно, як це роблять представники всіх відомих нам світових релігій в Дні Народження чи смерті уславлених Посланців Бога, таких як Авраам, Мойсей, Будда, Кришна, Зороастр, Христос та Мухаммад.
В 2017 році послідовники Віри Бахаї по всьому світу відзначали 200 років з Дня Народження Бахаулли – Засновника Віри Бахаї, Явителя Бога для всього людства, який приніс нам Одкровення про те, що «Єдність людства не тільки можлива, а й неминуча!» Це те, в що щиро вірять бахаї всього світу.
2019 рік був відзначений ще однією Вселенською подією – 200-річчям з Дня Народження і приходу на землю Баба – Предтечі Бахаулли – Явителя Господнього, який передрік прихід Бахаулли, підготував своїх послідовників прийняти Його, коли Він З’явиться, і віддав за Нього Своє Безцінне Життя.
2021 рік відкриває нову віху в історії людства. Це рік, в який нам дається можливість уславити Того, Хто не був Явителем чи Пророком, але став відомий в історії людства, як «Таїна Бога» – Довершена Особистість, яка стала в час Свого Життя живим прикладом всіх чеснот Бога. 100-річчя з Дня Вознесіння Абдул-Баха – «Слуги Бога», єдинородного сина Бахаулли – це той Титул, який розкриває Його Сутність, ціль і мету Всього Його 77-річного життя, повного заслань, утисків, поневірянь, жорстоких наклепів і принижень, але відомого як Учителя, «…Осередком і Опорою незрівнянного і всеосяжного Завіту Бахаулли, Його найдосконалішим творінням, кришталевим Дзеркалом, що відображає Його світло, бездоганним Втіленням Його Вчення, тлумачем Його Слова, уособленням всіх ідеалів Бахаї, вмістилищем всіх чеснот нашої Віри, непогрішимим Найбільшим Пагоном від Стародавнього Кореня, гілкою Закону Божого, істотою, «коло Якої обертаються всі імена», Джерелом Людської Єдності, Прапором Найбільшого Миру, Місяцем серединного Неба цього святішого Завіту – Тим, у чиїй Особистості абсолютно гармонійно поєдналися людська природа і надлюдські знання і досконалість» (Шогі Еффенді)
Київська громада бахаї це послідовники Бахаулли різні за своїм походження та віком, освітньою та професійною підготовкою що долучаються до розбудови динамічних громад на ґрунті об’єднавчого Вчення Бахаулли. Навчаючись, радячись, діючи і розмірковуючи діти, підлітки, молодь та дорослі дбають про власний духовний розвиток та залучаються до покращення свого оточення. Вони не тільки разом вивчають духовні концепції, а й навчаються застосовувати їх у своїх громадах та вірять що трансформація людини та суспільства відбуваються нероздільно. Діяльність до якої залучається громада – це молитовні зустрічі, які відбуваються як і в домах вірян так і в центрах громади, під час яких віряни, їх рідні та друзі читають молитви та уривки з Святих Писань. Ці зустрічі об’єднують у молитві людей різних за походженням та віросповіданням та створюють дух єдності.
Ще один вид діяльності – учбовий гурток. Це невеличка група людей, яка збирається регулярно для вивчення матеріалів курсу. Матеріали містять уривки з Писань бахаї, що стосуються певних тем та актів служіння, завдяки яких учасники розвивають здібності для покращення свого оточення. Підліткові групи – ще один вид служіння, який збирає молодих людей в віці від 12 до 15 років на регулярні зустрічі. Підліткова програма ґрунтується на розумінні, що для того, аби допомогти молодим людям розкрити весь свій потенціал, освіта має передбачати як інтелектуальний, так і духовний розвиток. Ще одним видом діяльності бахаї є заняття для дітей – дитячі класи бахаї, під час яких дітей навчають різним чеснотам. Підліткова та дитяча програми бахаї проходять в тісній співпраці з батьками дітей. Для батьків моральне та духовне виховання дітей має особливе значення.
Всі види діяльності, які проводять бахаї – відкриті для всіх охочих доєднатися до покращення себе та світу навколо.