Відділення релігієзнавства Інституту філософії Академії наук України – провідна українська академічна установа, яка займається дослідженням релігії в її сучасному та історичному виявах. Власне, не дивно, що саме вона є одним із партнерів проєкту, а її члени – його виконавцями.
Зокрема, директор проєкту Людмила Филипович – провідний науковий співробітник, а релігієзнавиця Віта Титаренко – старший науковий співробітник в установі.
Створене ще на зорі української незалежності, Відділення релігієзнавства протягом 30-ти років успішно організовувало десятки проєктів, досліджень та конференцій на міжконфесійну тематику в Україні та за її межами.
«Проєкт «Релігійні-меншини та державно-конфесійні відносини» важливий насамперед тому, бо дозволить довести, що всі конфесії, які існують, мають одну структуру віроповчального елемента – буття надприродного та відносини між людиною та Богом, – зазначає Анатолій Колодний, який очолював Відділення з 1993 по 2020 роки. – По-друге, проєкт дозволить нівелювати стереотипи стосовно релігійних меншин, які часто поширюють представники релігійної більшості чи влади. А по-третє – Україна є все-таки демократичною державою. І важливо показати, що у релігійній сфері наявна свобода віросповідання, яку держава підтримує».
Людмила Филипович, директор проєкту, також додає, що «релігійні меншини є духовними дипломатами країн свого походження: крішнаїти – Індії, буддисти – Китаю, Японії, Тибету, Таїланду тощо, іудеі – Ізраїлю, мусульмани – Туреччини, Лівану, Саудівської Аравії, Об‘єднаних Арабських Еміратів, Ірану. Мозаїка культур, які представляють ці релігійні меншини, вписується в український світ, збагачуюючи його новими фарбами».
Варто зазначати, що науковці Відділення фокусно вивчають релігійні процеси в Україні, частиною яких є релігійні меншини. І хоч вони складають дуже малу долю в загальному релігійному ландшафті України, завдяки саме їм ми говоримо про Україну як поліконфесійну і полірелігійну країну.