Skip to content Skip to footer

Шведська Лютеранська Кірха Апостола Івана у Зміївці

Шведська Лютеранська Кірха Апостола Івана

Херсонська обл.,
с.Зміївка, вул.Будьонного 11

+38 (097) 828-97-89

У 1951 році чотири села були об’єднані в одне під назвою Зміївка. 80% населення того села становили бойки, які й не думали відступати від своїх традицій на користь совдепії, за що у сусідніх селах їх називали «бандерівцями». Але бойки не зважали на це – вони продовжували сповідувати давні українські звичаї, наприклад, у 1952 році поставили гучний костюмований вертеп. Тоді багатьох учасників тягали по кдб, а костюмера засудили на 2,5 роки, за антисовєтщину.

Зміївка розташована на високому півострові над Дніпром, й відділене від головних шляхів глибокими балками, тому воно існувало дещо консервативно й зберегло давні українські звичаї Бойківщини, які змішалися із місцевими й створили етнографічно-соціологічний конгломерат.

В період незалежності згадали про зміївських шведів, які продовжували спокійно мешкати у селі, навіть знаючи шведську, а точніше старошведську мову (якою нині у Швеції не розмовляють). Сюди проклали гарну дорогу, якою село відвідав король Швеції й Зміївка стала відомою на всю Україну. Карл XVI Густав і його дружина Сільвія зустрілися з жителями села — етнічними шведами, яких залишилось 108 осіб. В їхній кірхі, збудованій у 1885 році нині православна Миколаївська церква УПЦ КП. Православна громада домовилась із шведами, які також мають право проводити богослужіння тут.

Інша кірха, колишня німецька святих Петра і Павла, також відреставрована. Нині у селі 60 представників німецької громади, які доглядають богослужіння й доглядають за храмом.

Загалом у Зміївці сьогодні живуть люди 12 національностей, і це, мабуть, найбільш багатонаціональне село України.

Підписатися На Розсилку