Мусульманська община «Бісмілля» — серед підписантів Хартії мусульман України, декларації мусульманських громад країни про принципи взаємовідносин мусульман, суспільства і держави (підписана 5 грудня 2016 року, в Києві, уповноваженими представниками 35 мусульманських громад України).
Раніше це була невелика міська громада, яка почала формуватися в 2008 році. Зараз до неї належать близько двох тисяч мусульман (на молитви в мечеть приходять не тільки ті, хто живе в Сєвєродонецьку, а й мусульмани з довколишніх міст). Частина з них – мігранти, які в різні періоди переїхали в Україну працювати. Є місцеві жителі, які прийняли іслам. Крім цього, багато членів – це іноземні студенти медичного університету.
Місто Сєверодонецьк Луганської області останні роки грає роль обласного центру: після окупації частини области й самого Луганська саме сюди були евакуйовані українські держустанови, органи державної та обласної влади, багато організацій та закладів. Саме в Сєвєродонецьку функціонує єдиний на підконтрольній території области ісламський культурний центр і мечеттю при ньому.
З 2008 року мусульмани мріяли про Ісламський центр, простору мечеть, адже на молитви й обговорення своїх питань збиралися здебільшого в оселі пана Тємура. Увесь цей час імам не лише плекав надії, а робив усе, щоб заповітна мрія вірян стала здійсненною і наблизилася та подія, яка відбулася, 29 вересня 2019 року — офіційне відкриття ІКЦ та мечеті у присутності муфтія Духовного управління мусульман України «Умма» шейха Саіда Ісмагілова, імамів мечетей і представників громад з усіх міст України, представників державної і місцевої влади, зокрема заступника голови Луганської обласної державної адміністрації Катерини Безгинської, представників інших релігійних організацій і церков (зокрема, керуючого Луганської єпархії ПЦУ єпископа Луганського і Старобільського Афанасія (Яворського), громадських активістів, журналістів і містян.
У мечеті Ісламського культурного центру Сєвєродонецька зможуть одночасно молитися більше сотні віруючих. Крім того, в ІКЦ для відвідувачів — як мусульман, так і немусульман — діє бібліотека та навчальні класи. Крім релігійної діяльності і здійснення ритуалів ісламського культу, в центрі викладають арабську мову, читають лекції для всіх бажаючих з історії та культури ісламу, традицій та звичаїв народів, серед яких іслам є пануючою релігією, займатися соціальною роботою, буде мати “штаб-квартиру” вже давно діє центр військових капеланів і волонтерів.
Але після того, як основні ісламські центри виявилися на окупованій території, сєвєродонецька громада взялася за об’єднання всіх мусульман на підконтрольній Києву території. Сєвєродонецька мусульманська громада – на даний момент єдина в Луганській області, яка знаходиться на підконтрольній Києву території. Зараз вона об’єднує близько двох тисяч мусульман, які живуть не тільки в адміністративному центрі, а й в інших населених пунктах регіону. До початку конфлікту громад було п’ять. Найбільший ісламський центр області з соборної мечеттю опинився в контрольованому російськими гібридними силами Луганську. Тому на підконтрольній Києву території виникла необхідність у створенні нового центру з мечеттю.
Тємур Берідзе є духовним наставником не лише для вірян-членів громади «Бісмілля» — після того, як ІКЦ і мечеті Луганщини і Донеччини опинилися в окупації, він виконує функції імама у всій області. Як зазначає імам, його місія — об’єднання мусульман, а також боротьба з хибними уявленнями і ксенофобськими стереотипами, які склалися щодо послідовників ісламу.
«Це єдиний Центр, у якому наші брати з окупованої території зможуть задовольнити свої духовні потреби; дізнатися правдиву інформацію про релігійне життя мусульманської умми; переконатися у тому, що вони — незабуті, що їх визволятимуть тощо. Наші брати і сестри з окупованих територій потребують допомоги, яку ми з радістю надаємо, коли вони приїжджають до нас… Думаю, що саме наша громада може стати осередком єднання і братерства. Вірю у те, що найближчим часом ми знову будемо разом, тому докладатимемо всіх зусиль, створюватимемо всі умови для того, щоб це трапилося якомога швидше», — з оптимізмом і вірою у найкраще зазначає Тємур Берідзе.
Імам наголошує, що його діяльність і робота усієї громади «Бісмілля» спрямовані «на зміцнення українського суспільства», утвердження миру, забезпечення гармонійного співіснування мусульман і немусульман на засадах взаєморозуміння і взаємоповаги заради процвітання і добробуту усіх українців.
Тімур Берідзе має відзнаку ДУМУ «Умма» — медаль «За служіння ісламу та Україні» за багаторічну самовіддану працю на користь України та мусульман України, за вагомий внесок у відродження і становлення ісламу у Луганському регіоні (2019 р.). Тімур Берідзе також є одним з імамів-капеланів Управління Військового капеланства мусульман України.
«Ми продукуємо багато ідей і думок з метою покращення життя нашого суспільства, — зауважує пан Берідзе. — Ми допомагаємо молоді у підвищенні рівня моральності, освіченості, відповідальності; допомагаємо юнакам і дівчатам створювати родини; підтримуємо сиріт. Тобто, докладаємо всіх зусиль для згуртування суспільства і забезпечення його єдності».
Тємур Берідзе спростовує думку про «закритість» ісламу і ворожість мусульман до послідовників інших віровчень, наголошуючи на тому, що іслам — релігія миру.
«Мусульмани — носії добра, миру, благополуччя, які є основою нашої релігії. Всевишній Аллаг нам каже: «Хай кожна душа подивиться, що вона приготувала на прийдешній день. Центр і мечеть як осередок духовності і благочинності — наш завтрашній день!».
Крім задоволення релігійних, духовних, культурних потреб мусульман, імам Тємур та активісти общини «Бісмілля» реалізують багато програм та проєктів, спрямованих на благо усього суспільства, всіх містян. Серед програм та акцій — культурно-просвітницькі, метою яких є підвищення обізнаності суспільства щодо віровчення , історії та культури народів, що сповідують іслам; міжрелігійні та міжконфесійні заходи з метою поглиблення диалогу та співпраці; благодійні акції з допомоги малозабезпеченим (одним з прикладів є щотижневе приготування обідів для безхатченків та малозабезпечених містян); допомога товариствам інвалідів, в тому числі Асоціації громадських організацій осіб з інвалідністю Луганській області і благодійному фонду «Діти райдуги»; навчальним, інтернатним та санаторним закладам; екологічні акції з озеленення території міста та передмість — лише торік в ході акції «Мільйон дерев» прихожани мечеті збагатили ліс поблизу Сєвєродонецька на 1200 саджанців.
Під час нищівних масштабних лісових пожеж, що охопили Луганщину в 2020 році, мусульмани збирали кошти та надавали допомогу постраждалим мешканцям області, переобладнали молитовну залу та інші приміщення мечети, запропонувавши керівництву області за потреби розміщувати в будівлі ІКЦ погорільців.
Сєвєродонецька громада «Бісмілля» на чолі з імамом Темуром Берідзе від самого відкриття ІКЦ продовжує справу на догоду Богові, щотижня готуючи гарячі обіди для малозабезпечених і найбільш знедолених членів суспільства — безхатьків. При цьому (важливо!) для послідовників ісламу не має значення ні якого віросповідання нужденні, ні їхні світоглядні позиції, ні національність. Адже для мусульман важливо дотримуватися настанов Всевишнього, описаних у священному Корані: «Ті, які витрачають як милостиню своє майно вдень і вночі, потаємно та відкрито, матимуть винагороду у Господа їхнього…Немає страху для них і не будуть засмучені вони!» (2: 274).
На пожертви небайдужих мусульман імам мечеті Сєвєродонецького Ісламського культурного центру і волонтери закуповують продукти харчування, а потім духовний наставник Темур Берідзе власноруч готує гарячий обід на кілька десятків людей, для яких у дворі ІКЦ накривають столи. Малозабезпеченим, які через вік або хворобу не можуть прийти до Центру, волонтери доставляють обіди додому.
Мусульмани общини також збирають кошти для придбання халяльних продуктів харчування, засобів сангігієни, білизни та іншого для захисників України в зоні АТО/ООС — все це передається в розташування військових підрозділів Тємуром Берідзе, який регулярно відвідує бійців-мусульман, як імам-капелан. Допомога також надається й бойовим побратимам захисників-мусульман, які не є послідовниками ісламу.
ІКЦ в Сєвєродонецьку ще до офіційного відкриття започаткував традицію благодійних іфтарів в місяць Рамадан, на який запрошують представників обласної і місцевої влади, священнослужителів різних церков, активістів і громадських діячів. Перший такий захід відбувся 22 травня 2019 року після вечірньої молитви. За спільною трапезою присутні обмінялися думками щодо можливостей зміцнення міжрелігійного, міжконфесійного діалогу і співробітництва у добрих справах на благо суспільства, зазначивши, що співпраця різних церков і релігійних організацій, а також виняткова атмосфера приязності і взаємоповаги між послідовниками різних віровчень, яка існує в Україні і в Сєвєродонецьку зокрема, сприяють побудові миру і злагоди.
Присутні подякували мусульманській громаді за зусилля, які вона докладає заради порозуміння, підкресливши, що надзвичайно важливу роль у цій справі відіграють культурно-просвітницькі ініціативи, спрямовані на розвінчання ксенофобських міфів й упереджень.