Skip to content Skip to footer

РУХ ПРОГРЕСИВНОГО ІУДАЇЗМУ

Історична довідка:

Рух Прогресивного Іудаїзму розпочався наприкінці 18 сторіччя в Західній Європі та поширився в Західних областях сучасної України та на її півдні. Так, у 1826 р. у Львові та Одесі були побудовані перші реформістські синагоги, а пізніше десятки громад, світських єврей­ських шкіл та синагог були створені по всій Україні.

До складу РЕЛІГІЙНОГО ОБ’ЄДНАННЯ ГРОМАД ПРОГРЕ­СИВНОГО ІУДАЇЗМУ УКРАЇНИ (РОГПІУ) входить 28 громад, які проводять свою діяльність для майже 6 тисяч своїх прихильників.

Рух Прогресивного Іудаїзму – це ще один дороговказ як бути євреєм, який прагне пов’язати сучасне життя з єврейським вченням; крокує по шляху постійного розвитку єврейської традиції та шукає відповіді на актуальні питання сьогодення; спрямовує єврейське виховання в дусі плюралізму та тендерної рівності; показує шлях до єдності у різноманітті думок та поваги до ближнього незалежно від національності та віросповідання.

Рух Прогресивного Іудаїзму першим ініціював встановлення прямого діалогу з лідерами різних напрямків релігійного вчення, послідовники яких ідуть до однієї мети – розуміння милосердного і справедливого Бога, створення суспільства миру, милосердя і спра­ведливості.

Прогресивний Іудаїзм (ПІ) є ліберальною течією в іудаїзмі, одним з трьох напрямків в сучасному єврейському світі. З формальної точки зору, його історія починається на рубежі епохи Просвітництва, але ідеологічні коріння ПІ йдуть до літератури пророків Ізраїлю і творінню єврейських мудреців Усної Тори («хазаль»). 

«Уже в ті далекі часи було закладено унікальну систему творчого, живого підходу до священних текстів, за допомогою чого було забезпечено виживання і подальший розвиток іудаїзму і народу Ізраїлю», — переконані послідовники Прогресивного іудаїзму..

З початку 1990-х років Рух прогресивного іудаїзму почав поширюватися в Радянському Союзі, а після його розпаду — в країнах пострадянського простору. В незалежній Україні першу реформистську громаду було офіційно зареєстровано в 1991 році.

Релігійне Об’єднання Громад Прогресивного Іудаїзму України (РОГПІУ) створено Установчою конференцією в 1998 році і є «добровільним об’єднанням громад іудейського прогресивного віросповідання». у відповідності до Статуту головними завданнями  РОГПІУ є «здійснення координації діяльностігромад, сприяння їх взаємодії, надання всебічної допомоги своїм членам в духовних, соціальних питаннях, а також в питаннях  матеріального забезпечення їх ньої статутної діяльності, об’єднання зусиль своїх членів в розвитку та зміцненні національно-релігійного життя євреїв України».

Релігійне Об’єднання Громад Прогресивного Іудаїзму України (РОГПІУ) — член Всесвітнього Союзу Прогресивного Іудаїзму (WUPJ) – міжнародної організації для різних гілок реформістського, ліберального і прогресивного іудаїзму, що також представляє окремий реконструктивістський іудаїзм. WUPJ заявляє, що він націлений на створення спільної основи для своїх складових і просування прогресивного іудаїзму в місцях, де окремі особи і групи шукають автентичні, але сучасні способи самовираження євреїв. Він прагне зберегти єврейську цілісність всюди, де живуть євреї, заохочувати інтеграцію без асиміляції, мати справу з сучасністю при збереженні єврейського досвіду і прагнути до рівноправ’я і соціальної справедливості. 

WUPJ об’єднує Реформістські, Ліберальні, Прогресивні та Реконструктивістські іудейські громади у понад 50 країнах світу.  Це плюралістичний голос та душа найбільшої релігійної іудейської течії у світі, що впливає на мільйони вірян, котрі шукають поєднання традиції та сучасного проявлення їхньої духовної та культурної ідентичності. Рух Прогресивного Іудаїзму – це ще один дороговказ як бути євреєм, що прагне пов’язати сучасне життя з єврейським вченням; крокує по шляху постійного розвитку єврейської традиції та шукає відповіді на актуальні питання сьогодення; спрямовує єврейське виховання в дусі плюралізму та гендерної рівності; показує шлях до єдності у різноманітті думок та поваги до ближнього незалежно від національності та віросповідання. 

Рух Прогресивного Іудаїзму першим ініціював встановлення прямого діалогу з лідерами різних напрямків релігійного вчення, послідовники яких ідуть до однієї мети – розуміння милосердного і справедливого Бога, створенню суспільства миру, милосердя і справедливості.

Довідка про керівництво РОГПІУ:

Президент — Олекса́ндр Йо́сипович Зло́тник (нар. 15 листопада 1948, Тараща) — український композитор, народний артист України. Ректор Київської муніципальної академії музики імені Рейнгольда Глієра з 2009 року.

Головний рабин Києва і України громад прогресивного іудаїзму, духовний лідер Релігійного Об’єднання громад прогресивного іудаїзму України Олекса́ндр Духо́вний (нар. 2 серпня 1950, Київ) — Закінчив Київський політехнічний інститут. У 1967-1990 роках працював в Інституті електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України, вчений-винахідник. У 1990—1994 роках працював керівником програм Американського Єврейського розподільчого гуманітарного Комітету «Джойнт». Був у складі групи ентузіастів, завдяки котрим в Києві в 1991 р. була відновлена, а потім і зареєстрована перша в Україні громада прогресивного іудаїзму «Атіква». У 1994-1999 рр. навчався в рабиністичній Академії «Лео Бек Коледж» і одночасно в Центральній Лондонській школі психологів, а також Лондонському університеті, де в 1998 р. отримав звання магістра мистецтв в області івриту та єврейських знань. У 1999 р. захистив дисертацію і був посвячений у сан рабина. З 1999 р. працює рабином в Релігійному Об’єднанні громад прогресивного іудаїзму України та у Київській громаді прогресивного іудаїзму «Атіква» (в перекладі з івриту — «Надія»).      Обраний головним рабином Києва і України громад прогресивного іудаїзму. Член кількох Конференцій рабинів країн Європи та Америки.


Щоб переглянути список громад перейдіть за посиланням

Підписатися На Розсилку