МІЖНАРОДНЕ ТОВАРИСТВО СВІДОМОСТІ КРІШНИ

001

Напевно всі бачили і чули, як співають-моляться крішнаїти. Міжнародне товариство свідомості Крішни було засноване у 1966 році для західних послідовників на основі давньої монотеїстичної традиції індуїзму (вайшнавізму). Вчення ґрунтується на книзі «Бгаґавад-ґіта» та інших творах, записаних на санскриті кілька тисяч років тому. Згідно з «Бгаґавад-ґітою», Бог один, але відповідно до якостей Він має різні імена, такі як Крішна, Рама, Будда тощо, а мета людського життя — це любов до Бога та служіння Йому й іншим живим істотам, що є частками Бога.

Крішнаїтство почало поширюватися в Україні на початку 90-х на хвилі захоплення східними філософіями і культами. Нині в Україні діє 45 громад товариства, з них 10 на Донеччині, 8 – на Дніпропетровщині і 7 на Запоріжжі.

Крішнаїти представляють західний варіант східної релігійності, вони поширені насамперед у великих містах, де до них ставляться як до певної екзотики. Але вони відкриті до спілкування і знайомства.

Детальніше дізнатися про громади Міжнародного Товариства Свідомості Крішни в Україні можна в нашому відеосюжеті та на сторінці бази даних проєкту «Релігійні меншини України та державно-конфесійні відносини»

Створення бази даних і відеосюжету повністю фінансується в рамках Фонду Прав Людини Посольства Королівства Нідерландів. Зміст та думки викладені в цих матеріалах є відповідальністю авторів та не обов’язково відповідають позиції Посольства.

 

Міжнародне товариство свідомості Крішни – це модернізований варіант однієї з гілок вішнуїзму – релігії чайтанітів. Утворення МТСК як спільности віруючих за межами Індії припадає на середину 60-х рр. 20 ст. і пов’язане з ім’ям його засновника – А.Ч. Бхактіведанти Свамі Прапхупади (1896-1977). Лідери МТСК стверджують, що воно являє собою універсальний релігійно-культурний рух, метою якого є: пропаганда ведичного знання ( космологічних, антропологічних, соціальних та медичних концепцій); поширення Свідомості Крішни (уявлень про всевишнього Бога та способи відданого служіння йому – бхакті-йогу); поширення брахманічної культури, яка включає чесність, контроль за почуттями, терпимість та повне знання й віру в Бога тощо. В основі релігійної догматики МТСК – віра в Крішну як Верховну Особу Господа та проповідь необхідності відданого служіння йому. Віровчення МТСК базується на певній інтерпретації індуїстського канону – Бхагавад-Гіти, Бхагавата-Пурані та Брахма-Самхіті. Згідно з цим, всі медитативні системи, що засновані на йогічних позах, марні, якщо вони не супроводжуються досягненням Свідомості Крішни, яке, в свою чергу, розглядається як споконвічно властиву кожній людині любов до Бога. В 1990 офіційно дано дозвіл на діяльність МТСК в Україні. В 1995 зареєтрований Всеукраїнський центр громад Свідомості Крішни, який є керівним органом об’єднання послідовників крішнаїзму.

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань громади Свідомості Крішни діють в організаційно-правовій формі релігійних організацій і мають реєстрацію в багатьох обласних центрах (Київ, Рівне, Харків, Одеса, Миколаїв, Донецьк, Луганськ, Херсон, Дніпро, Севастополь, Івано-Франківськ, Львів, Чернігів, Тернопіль, Кропивницький, Житомир, Луцьк, Запоріжжя, Вінниця) та інших містах (Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Одеська, Рівненська, Житомирська області й тимчасово окупована Автономна Республіка Крим).

Нараховується біля 50 громад МТСК, серед яких надзвичайно активно діють вже 20, решта – в стадії становлення і розвитку. МТСК проводить соціально важливі благодійницькі акції: “Їжа для життя”, боротьба з наркоманією, реабілітація ув,язнених та ін.

Previous
Next

Щоб переглянути список громад перейдіть за посиланням

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: