Skip to content Skip to footer

ДУХОВНЕ УПРАВЛІННЯ МУСУЛЬМАН УКРАЇНИ

Іслам на українських теренах має давню історію. Якихось точних дат появи мусульман на землях України-Руси немає. Проте знаходження країни на порубіжні двох світових цивілізацій – християнської та мусульманської – зумовлювало постійну взаємодію України із мусульманським світом.

В радянський час не було зареєстровано жодної мусульманської громади.

Перші громади мусульман відновили свою діяльність в Україні на початку 90-х років м.ст. при допомозі російських мусульман. Фундаторами київської громади були молоді мусульмани татарського походження. Активним членом тієї громади став виходець з Лівану Ахмед Тамім. Саме він, ще будучи студентом політехніки, відкрив у Києві першу школу з вивчення основ ісламу. В 1992 р. з ініціативи існуючих в різних регіонах незалежної України мусульманських громад було утворено Головне Мухтасібатське Управління мусульман, яке очолив шейх Ахмед Тамім. З часом змінили назву об’єднання на Духовне Управління мусульман України і стали незалежними від російського ДУМ. Офіційна перереєстрація відбулася 5 квітня 1993 р. Перший об’єднавчий з’їзд мусульман України ДУМУ провело у вересні 1994 р. Муфтієм мусульман країни з’їзд знову обрав Ахмеда Таміма. Другий і третій з’їзди ДУМУ відбулися відповідно в серпні 1996 і квітні 2000 років. Вони значною мірою сприяли утвердженню й розширенню мусульманської конфесії на українських теренах. Іслам значною мірою сприяв тим народам України, які його сповідують, зберегти в іноконфесійному середовищі і поліетнічному оточенні свою національну ідентичність.

Проте іслам, як і інші світові релігії, за своєю духовною сутністю, є наднаціональним релігійним феноменом. Незважаючи на це, від ДУМУ відійшли громади мусульман, які відчували в собі крім релігійної, сильну національну складову.

Останнім часом іслам стали приймати як своє віровизнання українці і росіяни.

Основне своє завдання ДУМУ вбачає в задоволенні релігійних потреб мусульман України незалежно від їх національної належності. Цьому воно підпорядкувало всю свою просвітницьку роботу про основи ісламу, його традиції.

ДУМУ відкрило в 1993 р. Ісламський університет, де навчалися не лише мусульмани з України, а й з інших країн СНД і навіть далекого зарубіжжя. В 1996 р. за погодженням з Міністерством освіти ДУМУ відкриває в Києві спеціалізовану загальноосвітню школу «Іршад». Особливістю школи є те, що тут діти мають можливість вивчити арабську мову, ознайомитися з ісламською культурою, пізнавати істини Корану.

ДУМУ регулярно видає газету «Мінарет» російською та арабською мовами, яка вміщує багатий матеріал з основ віровчення ісламу, розкриває зміст мусульманських звичаїв та обрядів, описує історію ісламу, дає витлумачення окремих сур Корану, інформує про життя мусульман в Україні і світі.

ДУМУ налагодило видавничу діяльність. Окрім книг загального змісту з віровчення ісламу, видруку праць відомих мусульманських богословів, тут видається ще серія шкільних книг з ісламської культури, тематичні листівки («Іслам – релігія всіх пророків», «Омани ваххабістів», «Екстремізм», «Істинний шлях» та ін.), брошури типу «Питання і відповіді». Організовано також випуск посібників для тих, хто вивчає арабську мову.

ДУМУ вдалося відкрити по всій Україні в районах діяльності своїх громад молільні будинки, де проводиться намаз, організовано курси лекцій з ісламу. Вчителів для них готує Ісламський університет. Помітну роль в навчанні вірних, особливо молоді, відіграють Літні школи, які проводяться на базі придбаних конфесією колишніх дитячих таборів.

ДУМУ добудували мечеть Ар-Рахма (милосердя) і мінарет в Києві, які є центром цілого архітектурного комплексу.

Духовне Управління мусульман України щоразу протягом року проводить низку святкових заходів. Особливо урочисто відзначається Рамазан. Святкова молитва вперше відбулася 26 грудня 2000 р. в Києві в новозбудованій мечеті. При мечеті діють релігійні ансамблі, дитячі творчі колективи.

ДУМУ турбується всім в житті своїх вірних. Тут і проведення обрядів шлюбу за мусульманськими традиціями, і догляд за літніми людьми, і відпочинок дітей влітку, і ритуальні служби поховань мусульман на спеціально виділених територіях кладовищ, і забезпечення вірних медичними та соціальними послугами, й обслуговування біженців-мусульман. Управління поставало неодноразово організатором хаджу віруючих своїх громад до святих місць ісламу, зокрема до Мекки.

ДУМУ є членом Всеукраїнської Ради Церков та релігійних організацій.

Офіс ДУМУ, як і мечеть Ар-Рахма, розміщені в Києві за адресою: вулиця Лук’янівська, 46 (тел.465-18-77). Щодня (окрім п’ятниці і неділі) в мечеті проводяться заняття з ряду богословських предметів, а в неділю читаються лекції з основ ісламу як світової релігії.


Щоб переглянути список громад перейдіть за посиланням

Підписатися На Розсилку