Щойно закінчилася релігієзнавча експедиція членів Української асоціації релігієзнавців до Республіки Північна Македонія. Завдяки потужній підтримці Українського Посольства (зокрема, пані посла Наталії Задорожнюк, заступника посла пана Романа Буги та персонально пана Володимира Вербицького) нам вдалося відвідати кілька важливих зустрічей, де, окрім іншого, був представлений і наш проект «Релігійні меншини України та державно-конфесійні відносини».
Зокрема, на зустрічі з Директором Державної комісії з питань відносин з релігійними спільнотами та групами паном Даріяном Сотіровським обговорювалися питання щодо сучасного стану релігійної ситуації та діяльності релігійних організацій Північної Македонії – як тих, що становлять більшість (православ’я, іслам), так і тих релігійних організацій, які, умовно, є меншістю (іудеї, групи євангельських християн, ЦІХСОД та ін.).
Про релігієзнавчу експедицію в Македонію читайте тут.
Релігія є однією з найчутливіших сфер македонського суспільства, позаяк опитування громадської думки свідчить про значний відсоток громадян (понад 90%), які визнають себе релігійними. На теренах Північної Македонії за даними Державної комісії з питань відносин з релігійними спільнотами та групами Македонії діє близько 40 релігійних громад, а сотні іноземних місіонерів щороку відвідують Македонію. Для запобігання можливій дискримінації на релігійному ґрунті в Північної Македонії діє стаття 4 Закону про правовий статус церкви, релігійної громади та релігійної групи в Македонії (яка й забороняє релігійну дискримінацію).
В контексті обміну інформацією з питань міжконфесійних відносин в Україні та Північній Македонії нам вдалося дізнатися про проведення одного з міжконфесійних заходів «Тиждень спільної молитви» в Північної Македонії, який проходив у період з 13 по 21 травня. Основна мета заходу є суголосною кінцевій меті проекту «Релігійні меншини України та державно-конфесійні відносини» – вибудовування партнерських відносин між державою і конфесіями, заохочення до співпраці та діалогу між релігійними громадами, які кількісно нерівномірні, прагнення до стабільного та стійкого процесу толерантизації міжконфесійних відносин на ґрунті загальнолюдських цінностей тощо. Проект викликав зацікавленість на згадуваній зустрічі, відкриваючи перспективу подальшої співпраці між українськими та македонськими науковцями й науковими інституціями у сфері релігії.