Skip to content Skip to footer

ВІРА БАХАЇ

Основні історичні відомості:

Віра Бахаї зародилася в Персії (нині Іран) в середині ХІХ століття. Менш ніж за 200 років вона стала світовою релігією, що присутня у кожній країні світу, а серед її послідовників є люди майже будь-якого національного, етнічного, релігійного чи племінного походження.

Віру Бахаї приніс Бахаулла (1817–1892), Чий титул означає «Слава Божа». Бахаї вважають Його останнім з Посланників Божих, Які заснували основні релігії світу. Він є тим Обітованим, прихід Якого Вони передвіщали. У Своїх писаннях Бахаулла окреслює основні умови для розвитку світової цивілізації, що враховує як духовні, так і матеріальні аспекти життя людей. Його вчення, що побудоване навколо ідеї єдності людства, пропонує переконливий образ прийдешнього світу, об’єднаного на засадах справедливості, миру й процвітання.

Пришестя Бахаулли було передвіщене Бабом (1819–1850), що означає «Брама». Баб оголосив про Свою божественну місію в 1844 році, який вважається початком Ери Бахаї – нового циклу історії людства й еволюції суспільства.

Мільйони людей у всьому світі, які входять до міжнародної спільноти бахаї, являють собою найрізноманітнішу організовану групу людей на планеті. Об’єднані вірою в Бахауллу та натхненні Його вченням, члени цього співтовариства намагаються втілювати у житті подвійну моральну ціль, трансформуючи власні характери та, водночас, сприяючи розвитку суспільства.

Бахаї вважають, що писання Баба й Бахаулли були явлені Богом. Як творче Слово Бога, ці святі писання мають силу зворушувати найпотаємніші глибини наших сердець, трансформувати нас і світ навколо,  перекликаються з потребами нашого часу й слугують джерелом натхнення для тих, хто намагається покращувати себе й свої громади.

Писання Бахаулли, на думку послідовників Віри Бахаї, є явленим Словом Бога. Основу священних писань бахаї складає зібрання праць Бахаулли, яке налічує понад 100 томів. Бахаулла писав арабською й перською, демонструючи досконале володіння обома цими мовами. Деякі праці говорять голосом Бога у формі піднесеної й прекрасної прози. Деякі являють собою недвозначні висловлювання на тему моралі й етики, а інші є молитвами, медитаціями та містичними працями. Видатне місце серед писань Бахаулли займає Кітаб-і-Аґдас (Найсвятіша Книга). Ця книга законів і настанов, містить керівництво й настанови, що ведуть до особистого щастя й мирного суспільства. Маленька книжечка явлених Бахауллою коротких висловлювань під назвою «Потаємні слова» передає суть Його етичного вчення. У Кітаб-і-Іґан (Книзі безсумнівності) Бахаулла дає пояснення послідовності і безперервності богоявленої релігії протягом віків.

Бахаї вважають щоденні молитви, які можна читати як на самоті, так і разом з іншими, важливою духовною поживою, яка надихає людину на позитивні особистісні й суспільні зміни. Найвищу форму поклоніння бахаї вбачають у праці, яка виконується в дусі служіння людству. У Вірі Бахаї немає духівництва й таїнств. Натомість існують прості обряди для важливих життєвих подій, таких як шлюб і похорон.

Управління справами громади бахаї здійснюють інститути, засновані Бахауллою. Адміністративний Порядок складається з виборних і призначуваних інститутів на місцевому, національному та міжнародному рівнях. Характерними ознаками адміністрації бахаї є непартійні вибори, що проходять шляхом таємного голосування без висування кандидатів чи передвиборчих кампаній, а також колективне прийняття рішень.

Досвід громади бахаї:

Натхненні принципом єдності людства, бахаї вірять, що прогрес матеріально й духовно збалансованої світової цивілізації потребуватиме зусиль незліченної кількості високоморальних людей, груп та організацій протягом багатьох наступних поколінь. Сьогодні спільнота бахаї у різних куточках світу докладає зусиль для того, щоб сприяти цьому рухові, і ця діяльність є відкритою для всіх.

В основі намагань бахаї лежить довгостроковий процес створення громад, спрямований на формування моделей життя й соціальних структур, що ґрунтуються на ідеї єдності людства. Одним з елементів цих зусиль є освітній процес, що органічно розвивається у селах і містах в усьому світі. Створюються простори для дітей, молоді й дорослих, де вони досліджують духовні концепції та розвивають здатність застосовувати їх у своєму соціальному середовищі. Будь-яка душа може долучитися , незважаючи на її расу, стать чи віросповідання. 

Previous slide
Next slide

Тисячі й тисячі людей, беручи участь в цьому процесі,  надихаються як наукою, так і духовною спадщиною світу і роблять свій внесок у формування нових знань. Поступово у різних куточках світу розвивається потенціал для служіння, завдяки якому виникають індивідуальні ініціативи та усе складніші колективні дії, спрямовані на покращення суспільства. Особистісна трансформація й перетворення громади відбуваються одночасно.

Окрім зусиль навчитися побудові громад на місцях, бахаї здійснюють різноманітні соціальні дії, у яких вони прагнуть застосовувати духовні принципи, намагаючись сприяти матеріальному прогресу у різних контекстах. Інститути й органи бахаї, окремі віруючі та організації також беруть участь у важливих для їхніх суспільств дискурсах, долучаючись до різноманітних майданчиків – від академічних і професійних кіл до національних і міжнародних форумів, – усе це з метою сприяння розвитку суспільства.

«О люди! Спілкуйтеся з послідовниками усіх релігій у дусі приязні й братерства».

— Бахаулла

Історія Віри Бахаї в Україні:

В 1990 році, коли «залізна завіса» була знята, в Україну приїхали бахаї з США і Канади, несучи українцям Послання Бахаулли.

В серпні 1990 року в м. Києві були створені перші Місцеві Духовні Збори Бахаї в Україні. Громади бахаї продовжували створюватися по всій Україні і перші з них з`явилися в містах Одесі, Чернівцях, Харкові, Дніпропетровську.
В Україні послідовників Віри Бахаї більше ніж 1000, які проживають в багатьох містах, селищах  та селах. В громадах міст Дніпро, Запоріжжя, Київ, Одеса, Харків, Чернівці, Черкаси, діють Місцеві Духовні Збори.

Прийнятий в серпні 1990 року закон про свободу віросповідання дозволив в травні 1991 року обрати Духовні Збори Бахаї СРСР, до складу яких увійшли представники-бахаї Росії, України, Азербайджану, Грузії та Вірменії. Під юрисдикцією Духовних Зборів СРСР знаходились і Місцеві Духовні Збори громад бахаї України. Встановлення нових державних кордонів Союзу Незалежних Держав призвело до створення навесні 1992 року Регіональних Духовних Зборів України, Білорусі і Молдови з центром в місті Києві. Протягом чотирьох років поступово, по мірі росту громад бахаї в цих країнах, були утворені Національні Духовні Збори Білорусі і Молдови. З 1996 року в Україні діють Національні Духовні Збори Бахаї України.

27 липня 1999 року Комітет у справах релігій України зареєстрував Національні Духовні Збори Бахаї України як юридичну організацію, що діє на території України згідно з Статутом, дотримуючись положень Віри Бахаї і законодавства нашої країни.

На теренах України близько тисячі чоловіків, жінок і дітей свідомо декларували свою причетність до Віри Бахаї. Вони представляють всі верстви населення України, включаючи школярів, студентів, діячів науки і культури, інженерів, вчителів, медичних працівників, робітників, службовців, домогосподарок, пенсіонерів і  ін. Бахаї України прагнуть власної трансформації та  працюють над покращенням суспільства. Бахаї і  соціальне життя

Вкладом громади бахаї України в життя суспільства є духовне виховання дітей, підлітків і молоді. Користуючись досвідом і здобутками Міжнародного співтовариства бахаї, громади бахаї в багатьох містах, селищах і селах проводять: дитячі класи; ведуть учбові гуртки, під час яких всі бажаючі залучаються до роздумів над основними духовними концепціями вчення Бахаї про життя і розвиток душі, важливість молитви; допомагають дітям у розвитку чеснот, створюють сім`ї згідно з законами бахаї і формують духовні стосунки в сім`ї; організують молитовні зустрічі; вивільняють духовні сили підлітків, та спрямовують їх на покращення світу; допомагають зрозуміти важливість духовної складової життя для кожної людини; в своїй професійній діяльності керуються принципом бахаї “робота як богослужіння”.


Щоб переглянути список громад перейдіть за посиланням

Підписатися На Розсилку